Czy wspólne posiadanie lokaty z wujem skutkuje obowiązkiem opodatkowania darowizny?
REKLAMA
REKLAMA
Wspólna lokata bankowa z wujem
Wnioskodawczyni jako polska obywatelka podlega opodatkowaniu w Polsce od wszystkich dochodów. Po śmierci siostry swojego wuja, z którym prowadziła gospodarstwo rolne, wuj postanowił zabezpieczyć swoje środki na lokatach bankowych. W efekcie, wuj zdecydował się na zamknięcie swoich dotychczasowych lokat i otwarcie nowej, na której to lokacie wnioskodawczyni została współwłaścicielką. Kluczowym był fakt, że wszystkie środki na tej lokacie pochodziły wyłącznie od wuja.
REKLAMA
Wnioskodawczyni zadała następujące pytania:
- Czy wspólne posiadanie lokaty bankowej z wujem, zasilonej jedynie przez wuja, skutkuje obowiązkiem zgłoszenia darowizny oraz opodatkowaniem?
- Czy wypłacanie środków z tej lokaty na rzecz wuja rodzi obowiązek zgłoszenia darowizny?
- Czy korzystanie ze środków na lokacie oraz z konta bankowego wuja, na jego polecenie, rodzi obowiązek opodatkowania?
Pani składająca wniosek była zdania, że samo współposiadanie lokaty bankowej nie skutkuje obowiązkiem opodatkowania darowizny. Nie uważa się ona za właściciela środków na lokacie, lecz jedynie za współposiadacza. Podkreślono, że nie doszło do zawarcia umowy darowizny, a posiadanie dostępu do środków na lokacie jest wynikiem umowy bankowej.
KIS: posiadanie wspólnej lokaty bankowej to nie darowizna
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej odpowiedzi na postawione pytania odniosła się do przedstawionego stanu faktycznego oraz argumentacji wnioskodawcy. W odpowiedzi na pierwsze pytanie, organ podatkowy wyjaśnił, że samo posiadanie wspólnej lokaty bankowej, nawet jeśli środki na niej pochodzą wyłącznie od jednej osoby, nie jest równoznaczne z dokonaniem darowizny. Istotne jest bowiem, aby spełnione były przesłanki darowizny określone w Kodeksie cywilnym, tj. bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. W kontekście przedstawionego stanu faktycznego, nie doszło do takiego świadczenia, ponieważ środki na lokacie nadal są własnością wuja.
Co do drugiego i trzeciego pytania, organ podatkowy stwierdził, że skoro wnioskodawca wypłaca środki wyłącznie na polecenie wuja i jedynie na jego potrzeby, to nie doszło do przysporzenia majątkowego kosztem majątku wuja.
Na podstawie przedstawionej interpretacji wynika, że samo wspólne posiadanie lokaty bankowej nie rodzi obowiązku opodatkowania darowizny. Kluczowe jest ustalenie, czy doszło do bezpłatnego przysporzenia majątkowego. W opisanej sytuacji, mimo współposiadania lokaty, nie doszło do takiego przysporzenia na rzecz wnioskodawcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.