REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wspólne posiadanie lokaty z wujem skutkuje obowiązkiem opodatkowania darowizny?

Oszczędności, lokaty
Oszczędności, lokaty
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem Krajowej Informacji Skarbowej samo wspólne posiadanie lokaty bankowej z wujem, nawet jeśli środki na tej lokacie pochodzą wyłącznie od wuja, nie skutkuje automatycznie obowiązkiem opodatkowania darowizny.

Wspólna lokata bankowa z wujem

Wnioskodawczyni jako polska obywatelka podlega opodatkowaniu w Polsce od wszystkich dochodów. Po śmierci siostry swojego wuja, z którym prowadziła gospodarstwo rolne, wuj postanowił zabezpieczyć swoje środki na lokatach bankowych. W efekcie, wuj zdecydował się na zamknięcie swoich dotychczasowych lokat i otwarcie nowej, na której to lokacie wnioskodawczyni została współwłaścicielką. Kluczowym był fakt, że wszystkie środki na tej lokacie pochodziły wyłącznie od wuja.

REKLAMA

Wnioskodawczyni zadała następujące pytania:

  1. Czy wspólne posiadanie lokaty bankowej z wujem, zasilonej jedynie przez wuja, skutkuje obowiązkiem zgłoszenia darowizny oraz opodatkowaniem?
  2. Czy wypłacanie środków z tej lokaty na rzecz wuja rodzi obowiązek zgłoszenia darowizny?
  3. Czy korzystanie ze środków na lokacie oraz z konta bankowego wuja, na jego polecenie, rodzi obowiązek opodatkowania?

Pani składająca wniosek była zdania, że samo współposiadanie lokaty bankowej nie skutkuje obowiązkiem opodatkowania darowizny. Nie uważa się ona za właściciela środków na lokacie, lecz jedynie za współposiadacza. Podkreślono, że nie doszło do zawarcia umowy darowizny, a posiadanie dostępu do środków na lokacie jest wynikiem umowy bankowej.

KIS: posiadanie wspólnej lokaty bankowej to nie darowizna

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej odpowiedzi na postawione pytania odniosła się do przedstawionego stanu faktycznego oraz argumentacji wnioskodawcy. W odpowiedzi na pierwsze pytanie, organ podatkowy wyjaśnił, że samo posiadanie wspólnej lokaty bankowej, nawet jeśli środki na niej pochodzą wyłącznie od jednej osoby, nie jest równoznaczne z dokonaniem darowizny. Istotne jest bowiem, aby spełnione były przesłanki darowizny określone w Kodeksie cywilnym, tj. bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. W kontekście przedstawionego stanu faktycznego, nie doszło do takiego świadczenia, ponieważ środki na lokacie nadal są własnością wuja.

Co do drugiego i trzeciego pytania, organ podatkowy stwierdził, że skoro wnioskodawca wypłaca środki wyłącznie na polecenie wuja i jedynie na jego potrzeby, to nie doszło do przysporzenia majątkowego kosztem majątku wuja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie przedstawionej interpretacji wynika, że samo wspólne posiadanie lokaty bankowej nie rodzi obowiązku opodatkowania darowizny. Kluczowe jest ustalenie, czy doszło do bezpłatnego przysporzenia majątkowego. W opisanej sytuacji, mimo współposiadania lokaty, nie doszło do takiego przysporzenia na rzecz wnioskodawcy.

Źródło: Nie powstanie obowiązek złożenia deklaracji zgodnie z art. 17a ustawy o PSD w związku z utrzymaniem darowizny, bowiem na podstawie przedstawionych zda... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4015.131.2023.2.JS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA