REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółki właściwie stosują ulgi podatkowe w kontekście honorariów autorskich?

E-book
E-book
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej najnowszej interpretacji wyjaśniła kwestie zastosowania ulg podatkowych w odniesieniu do przychodów pracowników, w tym honorariów autorskich.

Ulgi podatkowe a honoraria autorskie

W sierpniu 2023 r. nowa spółka z o.o., działająca w branży wydawniczej e-booków, zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących obowiązków płatnika przy zatrudnianiu pracowników do tworzenia dzieł autorskich. Wnioskodawca planował opłacanie pracowników w dwojaki sposób: poprzez wynagrodzenie z umowy o pracę oraz honorarium autorskie za przeniesienie praw majątkowych. Dodatkowo Spółka chciała korzystać z różnych ulg podatkowych, takich jak ulga dla młodych czy ulga dla rodzin 4+.

REKLAMA

Spółka zastanawiała się, czy prawidłowo stosuje ulgi podatkowe w kontekście wynagrodzeń pracowników, w tym honorariów autorskich, oraz czy prawidłowo oblicza koszty uzyskania przychodu.

Wnioskodawca był przekonany, że prawidłowo korzysta z ulg podatkowych w odniesieniu do wszystkich przychodów pracowników, w tym również honorariów autorskich. Uważał również, że po przekroczeniu limitu ulg, prawidłowo stosuje 50% koszty uzyskania przychodów dla honorariów autorskich, zachowując przy tym limit kosztów autorskich w wysokości 120 000 zł rocznie.

KIS potwierdza stosowanie ulg do honorariów autorskich

Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

KIS potwierdziła stanowisko spółki, podkreślając, że honoraria autorskie są uważane za przychody ze stosunku pracy. Z tego powodu, spółka może stosować ulgi podatkowe zarówno do tradycyjnych wynagrodzeń, jak i honorariów autorskich.

REKLAMA

Co więcej, KIS zwróciła uwagę, że po wyczerpaniu limitu ulgi, spółka ma prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w przypadku honorariów autorskich. Kluczowe jest jednak, aby suma kosztów uzyskania przychodu oraz przychodów objętych ulgami nie przekroczyła w roku podatkowym kwoty 120 000 zł.

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej przyniosła jasność w kwestii stosowania ulg podatkowych w odniesieniu do honorariów autorskich. Dzięki temu spółki prowadzące działalność w obszarze praw autorskich mogą teraz z większą pewnością stosować przepisy prawa podatkowego w Polsce, zoptymalizować koszty oraz zapewnić pracownikom odpowiednie wynagrodzenie zgodne z przepisami.

Źródło: Obowiązki płatnika w związku z zastosowaniem ulg dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+, pracujących seniorów i 50% kup. - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.617.2023.1.MKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA