REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółki właściwie stosują ulgi podatkowe w kontekście honorariów autorskich?

E-book
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej najnowszej interpretacji wyjaśniła kwestie zastosowania ulg podatkowych w odniesieniu do przychodów pracowników, w tym honorariów autorskich.

Ulgi podatkowe a honoraria autorskie

W sierpniu 2023 r. nowa spółka z o.o., działająca w branży wydawniczej e-booków, zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących obowiązków płatnika przy zatrudnianiu pracowników do tworzenia dzieł autorskich. Wnioskodawca planował opłacanie pracowników w dwojaki sposób: poprzez wynagrodzenie z umowy o pracę oraz honorarium autorskie za przeniesienie praw majątkowych. Dodatkowo Spółka chciała korzystać z różnych ulg podatkowych, takich jak ulga dla młodych czy ulga dla rodzin 4+.

REKLAMA

Spółka zastanawiała się, czy prawidłowo stosuje ulgi podatkowe w kontekście wynagrodzeń pracowników, w tym honorariów autorskich, oraz czy prawidłowo oblicza koszty uzyskania przychodu.

Wnioskodawca był przekonany, że prawidłowo korzysta z ulg podatkowych w odniesieniu do wszystkich przychodów pracowników, w tym również honorariów autorskich. Uważał również, że po przekroczeniu limitu ulg, prawidłowo stosuje 50% koszty uzyskania przychodów dla honorariów autorskich, zachowując przy tym limit kosztów autorskich w wysokości 120 000 zł rocznie.

KIS potwierdza stosowanie ulg do honorariów autorskich

Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

KIS potwierdziła stanowisko spółki, podkreślając, że honoraria autorskie są uważane za przychody ze stosunku pracy. Z tego powodu, spółka może stosować ulgi podatkowe zarówno do tradycyjnych wynagrodzeń, jak i honorariów autorskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Co więcej, KIS zwróciła uwagę, że po wyczerpaniu limitu ulgi, spółka ma prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w przypadku honorariów autorskich. Kluczowe jest jednak, aby suma kosztów uzyskania przychodu oraz przychodów objętych ulgami nie przekroczyła w roku podatkowym kwoty 120 000 zł.

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej przyniosła jasność w kwestii stosowania ulg podatkowych w odniesieniu do honorariów autorskich. Dzięki temu spółki prowadzące działalność w obszarze praw autorskich mogą teraz z większą pewnością stosować przepisy prawa podatkowego w Polsce, zoptymalizować koszty oraz zapewnić pracownikom odpowiednie wynagrodzenie zgodne z przepisami.

Źródło: Obowiązki płatnika w związku z zastosowaniem ulg dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+, pracujących seniorów i 50% kup. - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.617.2023.1.MKA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

REKLAMA