Czy środki pieniężne wpływające na rachunek podatnika za opłatę przesyłki stanowią jego przychód z działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
Opodatkowanie kosztów wysyłki towaru
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i zajmuje się handlem podzespołami i częściami elektronicznymi, pochodzącymi z recyklingu. Sprzedaż jest za pośrednictwem portali internetowych. Od samego początku działalności podatnik nie czerpie zysków z wysyłki zakupionych przedmiotów. W treści aukcji zamieszcza informację, że kupujący udziela mu pełnomocnictwa na wysyłkę towaru i opłacenie wysyłki w jego imieniu.
REKLAMA
REKLAMA
Ponad 2 lata temu podatnik zarejestrował się jako czynny podatnik VAT i powierzył prowadzenie dokumentacji rachunkowej Biuru Podatkowemu. Zauważył, że biuro opodatkowało wpływy z tytułu zwrotów za poniesione wydatki na wysyłkę stawką 23% VAT i 3% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
W wniosku pyta: Czy środki pieniężne, które wpływały na Pana rachunek bankowy na opłacenie kosztów przesyłki zakupionego towaru stanowią dla Pana przychód z działalności gospodarczej w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego i podstawę opodatkowania podatkiem VAT?
Jedynie nadwyżka stanowiłaby przychód
W odpowiedzi na zapytanie, Dyrektor KIS stwierdził, że środki pieniężne wpływające na rachunek podatnika na opłacenie kosztów przesyłki zakupionego towaru, nie stanowią jego przychodu z działalności gospodarczej. Ponieważ podatnik działa jako pełnomocnik kupującego, zobowiązany jest do przekazania otrzymanych kwot na rzecz podmiotu, który dostarczy przesyłkę.
REKLAMA
W przypadku posiadania pełnomocnictwa, takie środki stanowią zwrot kosztów i nie są przychodem podatnika. Jednak w sytuacji, gdy za przesyłkę pobrana zostałaby większa kwota niż rzeczywiście zapłacona, nadwyżka stanowiłaby przychód podatnika.
"Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że jeżeli w regulaminie prowadzonej sprzedaży (wysyłkowej) towarów jest wyraźnie zastrzeżone, że kupujący udziela Panu (sprzedającemu) w chwili zakupu pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów na nadanie przesyłki w imieniu i na rzecz kupującego, to - w zakresie otrzymanych od kupującego kwot stanowiących rzeczywiście poniesione koszty wysyłki towarów - nie powstanie u Pana przychód podatkowy w rozumieniu cytowanych powyżej przepisów. Działając w imieniu i na rachunek nabywcy towarów, jako jego pełnomocnik, zobowiązany jest Pan do przekazania kwot otrzymanych tytułem kosztów wysyłki towaru na rzecz firmy realizującej odpłatną dostawę zamówionych towarów. Należy jednak podkreślić, że warunkiem bezwzględnym i podstawowym dla takiej klasyfikacji ww. kwot otrzymanych od nabywcy towarów jest Pana działanie w imieniu i na jego rzecz (rachunek), na podstawie zawartej umowy i stosownego pełnomocnictwa udzielonego m.in. w sposób wskazany w treści wniosku. Jednocześnie zaznaczyć należy, że ewentualna nadwyżka środków pieniężnych pozostała po pokryciu rzeczywistych kosztów przesyłki zapłaconych podmiotowi świadczącemu usługę doręczania towarów będzie stanowić dla Pana przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wniosek dla pytającego jest taki, że środki pieniężne wpływające na jego rachunek bankowy na opłacenie kosztów przesyłki zakupionego towaru nie stanowią jego przychodu z działalności gospodarczej. Podatnik działa jako pełnomocnik kupującego i zobowiązany jest do przekazania tych środków na rzecz podmiotu dostarczającego przesyłkę. Jednakże, jeśli pobrana kwota za przesyłkę okazuje się wyższa niż rzeczywiście zapłacona, nadwyżka stanowi przychód podatnika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.