REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy otrzymanie udziałów w spółce drogą darowizny i likwidacja spółki ma skutki na gruncie podatku od spadków i darowizn?

spadek prawo adwokat
spadek prawo adwokat
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację, dotyczącą obowiązku podatkowego po otrzymaniu udziałów w spółce cywilnej w drodze darowizny, a następnie likwidacji tej spółki. Wynika z niej, że Wnioskodawca, będący zarządcą sukcesyjnym, nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem przekazania udziałów pomiędzy wstępnym, a zstępnym oraz pomiędzy rodzeństwem. 

Śmierć drugiego wspólnika

Wnioskodawca jest jednym z dwóch wspólników Spółki cywilnej, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przewozu kruszyw. Po śmierci drugiego wspólnika, ojca Wnioskodawcy, spadek po nim został przyjęty przez żonę, syna (Wnioskodawcę) i córkę, po 1/3 udziału dla każdego. Wnioskodawca został powołany na zarządcę sukcesyjnego i obecnie przedsiębiorstwo w spadku jest własnością Wnioskodawcy oraz innych współwłaścicieli. Teraz współwłaściciele planują przekazać swoje udziały w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy poprzez darowiznę, po czym spółka cywilna zostanie zlikwidowana.

REKLAMA

W tym stanie faktycznym skierowano pytanie: Czy na skutek czynności prawnych opisanych w stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym), tj. otrzymania w drodze darowizny udziałów w spółce (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) oraz likwidacji Spółki cywilnej z mocy prawa na skutek koncentracji wszystkich udziałów w tej Spółce w rękach jednego Wspólnika (Wnioskodawcy), powstanie po stronie Wnioskodawcy jako Obdarowanego lub Wnioskodawcy jako pozostałego Wspólnika Spółki cywilnej obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn, w przypadku gdy transakcja ta zostanie przeprowadzona pomiędzy wstępnym - zstępnym oraz pomiędzy rodzeństwem i zostanie złożone właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego stosowne zgłoszenie na druku SD-Z (powinno być: SD-Z2)?

Zerowa grupa podatkowa 

REKLAMA

Dyrektor KIS wydał interpretację, zgodnie z którą na skutek czynności prawnych opisanych w stanie faktycznym, tj. otrzymania w drodze darowizny udziałów w spółce oraz likwidacji spółki cywilnej, nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn dla Wnioskodawcy, o ile transakcja ta zostanie przeprowadzona pomiędzy wstępnym – zstępnym oraz pomiędzy rodzeństwem i zostanie złożone właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego stosowne zgłoszenie na druku SD-Z2.

"Jak więc wynika z opisu sprawy, darowizna udziałów w przedsiębiorstwie (Spółce cywilnej) ma zostać dokonana pomiędzy osobami należącymi do zerowej grupy czyli osób wymienionych w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem z uwagi na fakt, że darowizna zostanie zawarta pomiędzy osobami wymienionymi w zamkniętym katalogu określonym w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tj. pomiędzy wstępnym i zstępną oraz pomiędzy rodzeństwem), będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a powołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem po Pana stronie jako Obdarowanego nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Z interpretacji organu wynika, że Wnioskodawca nie będzie musiał płacić podatku od spadków i darowizn po otrzymaniu udziałów w spółce w drodze darowizny oraz po likwidacji spółki cywilnej. Warunkiem jest jednak, że transakcja ta zostanie przeprowadzona pomiędzy wstępnym – zstępnym oraz pomiędzy rodzeństwem, a odpowiednie zgłoszenie zostanie złożone w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.39.2023.4.BD

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wydatki na zdrowie i kondycję fizyczną można uznać jako koszty podatkowe dla zawodowego sportowca?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesione wydatki zawodowego sportowca na usługi wspierające zdrowie i trening można uznać jako koszty uzyskania przychodów, podkreślając ich znaczenie dla osiągnięcia sukcesu sportowego.

  Czy usługi uczelni świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za opłaty wpisowe i czesne są zwolnione od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi uczelni publicznej, które spełniają definicję „usług kształcenia” świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za pobierane opłaty wpisowe i czesne zwolnione są od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

  REKLAMA

  Czy rekompensata za niewykonane umowy stanowi koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione przez podatnika z tytułu zapłaty rekompensaty za niewykonane umowy stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy premia gwarantowana dla producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji podlega zwolnieniu z CIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że premia gwarantowana otrzymywana przez producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji nie kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

  Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

  Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

  REKLAMA