Czy otrzymanie udziałów w spółce drogą darowizny i likwidacja spółki ma skutki na gruncie podatku od spadków i darowizn?
REKLAMA
REKLAMA
Śmierć drugiego wspólnika
Wnioskodawca jest jednym z dwóch wspólników Spółki cywilnej, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przewozu kruszyw. Po śmierci drugiego wspólnika, ojca Wnioskodawcy, spadek po nim został przyjęty przez żonę, syna (Wnioskodawcę) i córkę, po 1/3 udziału dla każdego. Wnioskodawca został powołany na zarządcę sukcesyjnego i obecnie przedsiębiorstwo w spadku jest własnością Wnioskodawcy oraz innych współwłaścicieli. Teraz współwłaściciele planują przekazać swoje udziały w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy poprzez darowiznę, po czym spółka cywilna zostanie zlikwidowana.
REKLAMA
W tym stanie faktycznym skierowano pytanie: Czy na skutek czynności prawnych opisanych w stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym), tj. otrzymania w drodze darowizny udziałów w spółce (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) oraz likwidacji Spółki cywilnej z mocy prawa na skutek koncentracji wszystkich udziałów w tej Spółce w rękach jednego Wspólnika (Wnioskodawcy), powstanie po stronie Wnioskodawcy jako Obdarowanego lub Wnioskodawcy jako pozostałego Wspólnika Spółki cywilnej obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn, w przypadku gdy transakcja ta zostanie przeprowadzona pomiędzy wstępnym - zstępnym oraz pomiędzy rodzeństwem i zostanie złożone właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego stosowne zgłoszenie na druku SD-Z (powinno być: SD-Z2)?
Zerowa grupa podatkowa
REKLAMA
Dyrektor KIS wydał interpretację, zgodnie z którą na skutek czynności prawnych opisanych w stanie faktycznym, tj. otrzymania w drodze darowizny udziałów w spółce oraz likwidacji spółki cywilnej, nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn dla Wnioskodawcy, o ile transakcja ta zostanie przeprowadzona pomiędzy wstępnym – zstępnym oraz pomiędzy rodzeństwem i zostanie złożone właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego stosowne zgłoszenie na druku SD-Z2.
"Jak więc wynika z opisu sprawy, darowizna udziałów w przedsiębiorstwie (Spółce cywilnej) ma zostać dokonana pomiędzy osobami należącymi do zerowej grupy czyli osób wymienionych w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem z uwagi na fakt, że darowizna zostanie zawarta pomiędzy osobami wymienionymi w zamkniętym katalogu określonym w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tj. pomiędzy wstępnym i zstępną oraz pomiędzy rodzeństwem), będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a powołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem po Pana stronie jako Obdarowanego nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z interpretacji organu wynika, że Wnioskodawca nie będzie musiał płacić podatku od spadków i darowizn po otrzymaniu udziałów w spółce w drodze darowizny oraz po likwidacji spółki cywilnej. Warunkiem jest jednak, że transakcja ta zostanie przeprowadzona pomiędzy wstępnym – zstępnym oraz pomiędzy rodzeństwem, a odpowiednie zgłoszenie zostanie złożone w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.