REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podział spółki przez wydzielenie i podwyższenie kapitału zakładowego podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

CIT podatek
CIT podatek
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym, po stronie zainteresowanego, będącego stroną postępowania, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podział spółki przez wydzielenie

Wnioskodawca - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zamierza przekazać pewien projekt do innej spółki w ramach podziału przez wydzielenie. Wartość emisyjna udziałów przyznanych spółce ma odpowiadać wartości rynkowej projektu. Wskutek tej czynności kapitał zakładowy spółki dla której będzie przekazany projekt ulegnie podwyższeniu.

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał, czy planowany podział będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych po stronie spółki dla której został przekazany projekt.

Nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu PCC

REKLAMA

Dyrektor KIS swoim stanowisku, powołując się na przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stwierdził, że podatkiem od czynności cywilnoprawnych objęte są umowy spółki. Jednakże, zmiany umów spółek podlegają opodatkowaniu tylko w przypadku, gdy powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania. Organ argumentował, że planowany podział spółki oraz podwyższenie kapitału zakładowego drugiej spółki nie mieści się w zakresie przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. podwyższenie kapitału zakładowego w spółce kapitałowej podlega opodatkowaniu tylko w określonych przypadkach, a planowany podział spółki i związane z nim podwyższenie kapitału zakładowego spółki nie spełniają tych warunków.

"Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek. Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że w ramach Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania - C spółka z ograniczoną odpowiedzialnością można wyodrębnić dwa projekty: D i E. Projekt E zostanie wydzielony oraz przeniesiony do Zainteresowanego będącego stroną postępowania - A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Tryb, w którym odbędzie się Podział to tryb wynikający z art. 529 § 1 pkt 4 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, czyli podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną, tzw. podział przez wydzielenie. Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, w związku z planowanym ww. podziałem, po stronie Zainteresowanego będącego stroną postępowania nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Organ stwierdził, że planowany podział pierwszej spółki oraz związane z nim podwyższenie kapitału zakładowego drugiej spółki nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawca, mając tę informację, może kontynuować swoje plany podziału spółki bez obaw o konsekwencje podatkowe po stronie drugiej spółki.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.27.2023.4.PB

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA