REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podział spółki przez wydzielenie i podwyższenie kapitału zakładowego podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

CIT podatek
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym, po stronie zainteresowanego, będącego stroną postępowania, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podział spółki przez wydzielenie

Wnioskodawca - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zamierza przekazać pewien projekt do innej spółki w ramach podziału przez wydzielenie. Wartość emisyjna udziałów przyznanych spółce ma odpowiadać wartości rynkowej projektu. Wskutek tej czynności kapitał zakładowy spółki dla której będzie przekazany projekt ulegnie podwyższeniu.

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał, czy planowany podział będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych po stronie spółki dla której został przekazany projekt.

Nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu PCC

REKLAMA

Dyrektor KIS swoim stanowisku, powołując się na przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stwierdził, że podatkiem od czynności cywilnoprawnych objęte są umowy spółki. Jednakże, zmiany umów spółek podlegają opodatkowaniu tylko w przypadku, gdy powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania. Organ argumentował, że planowany podział spółki oraz podwyższenie kapitału zakładowego drugiej spółki nie mieści się w zakresie przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. podwyższenie kapitału zakładowego w spółce kapitałowej podlega opodatkowaniu tylko w określonych przypadkach, a planowany podział spółki i związane z nim podwyższenie kapitału zakładowego spółki nie spełniają tych warunków.

"Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek. Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że w ramach Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania - C spółka z ograniczoną odpowiedzialnością można wyodrębnić dwa projekty: D i E. Projekt E zostanie wydzielony oraz przeniesiony do Zainteresowanego będącego stroną postępowania - A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Tryb, w którym odbędzie się Podział to tryb wynikający z art. 529 § 1 pkt 4 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, czyli podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną, tzw. podział przez wydzielenie. Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, w związku z planowanym ww. podziałem, po stronie Zainteresowanego będącego stroną postępowania nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Organ stwierdził, że planowany podział pierwszej spółki oraz związane z nim podwyższenie kapitału zakładowego drugiej spółki nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawca, mając tę informację, może kontynuować swoje plany podziału spółki bez obaw o konsekwencje podatkowe po stronie drugiej spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.27.2023.4.PB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA