REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizny otrzymane przez aplikację mobilną podlegają opodatkowaniu?

pracownik praca dorywcza natychmiastowa platformowa gig economy aplikacja wypłata wynagrodzenie pieniądze szczęście entuzjazm
pracownik praca dorywcza natychmiastowa platformowa gig economy aplikacja wypłata wynagrodzenie pieniądze szczęście entuzjazm
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przysporzenie otrzymane od użytkowników aplikacji stanowi darowiznę ze wszelkimi tego konsekwencjami prawnopodatkowymi, więc po przekroczeniu limitu stanowiącego kwotę wolną od podatku, należy złożyć stosowną deklarację i uiścić kwotę podatku. Z kolei brak możliwości identyfikacji darczyńcy nie będzie miała negatywnego wpływu na podatnika. W takiej sytuacji Wnioskodawca powinien złożyć deklarację bez identyfikacji darczyńcy, z załączonym stosownym wyjaśnieniem.

Darowizny w postaci wirtualnych przedmiotów

Wnioskodawca jest użytkownikiem aplikacji na urządzenia mobilne i komputerowe, w których prowadzi rozmowy "na żywo" w formie audiowizualnej dostępne dla nieograniczonej liczby użytkowników. Nie pobiera żadnych opłat za te rozmowy i nie otrzymywał żadnych profitów. 

REKLAMA

Część użytkowników dobrowolnie przekazuje darowizny w postaci wirtualnych przedmiotów, które mogą być kupione za realną walutę lub spieniężone. Otrzymane darowizny nie przekroczyły kwoty 5.308 zł, z wyjątkiem dwóch użytkowników, od których otrzymał znacznie większe kwoty, tj. 16.318,59 zł i 21.779,26 zł. 

Wnioskodawca zna darczyńców jedynie po ich nazwach z aplikacji i nie jest w stanie zdobyć ich danych personalnych i adresowych.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Przy przyjęciu, że przedstawione przysporzenia na Pana rzecz stanowią darowiznę w rozumieniu ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. i podlegają opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w tej ustawie, to czy w zeznaniu podatkowym SD może Pan pominąć dane personalne i adresowe darczyńców? 

Darowizny, które podlegają opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w ustawie

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie zadane przez podatnika, Dyrektor KIS stwierdził, że przysporzenia, otrzymane od użytkowników aplikacji, stanowią darowizny i podlegają opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Organ podkreślił, że jeśli zostały przekroczone limity, stanowiące kwotę wolną od podatku, to należy złożyć stosowną deklarację i uiścić kwotę podatku. Jednakże, niemożliwość ustalenia danych personalnych darczyńcy nie ma negatywnych skutków dla podatnika, więc złożenie deklaracji bez identyfikacji darczyńcy jest dopuszczalne.

"Zatem darowizny, otrzymane przez Pana od jednej osoby w okresie pięciu lat, których suma nie przekroczy kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tj. 5.308 zł), nie podlegają opodatkowaniu. Opodatkowaniu podlegają natomiast darowizny, które otrzymał Pan od darczyńcy "S." oraz "j.", ponieważ przekazali oni na Pana rzecz darowizny o wartości 16.318,59 zł ("S.") oraz 21.779.26 zł ("j."). Jest Pan zatem zobowiązany w stosunku do obu ww. darowizn do złożenia zeznania (druk SD-3) o ich nabyciu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Zeznanie podatkowe składa się z tytułu otrzymania darowizny od każdej osoby fizycznej odrębnie. Przy czym nie jest przeszkodą opodatkowania ww. darowizn, to że nie jest Pan w stanie ustalić danych personalnych i adresowych darczyńców. Istotny jest fakt otrzymania darowizny, która przekracza kwotę wolną od opodatkowania, a więc darowizny, którą należy opodatkować i wykazać w zeznaniu SD-3. Jako darczyńcę w zeznaniu SD-3 wskaże Pan nazwę jaką darczyńca używa w aplikacji." - wskazał organ.

Podsumowanie

Dla pytającego oznacza to, że jeśli otrzymane darowizny przekroczą limit kwoty wolnej od podatku, powinien złożyć stosowną deklarację i uiścić należny podatek. Jednakże, niemożliwość ustalenia danych personalnych darczyńcy nie będzie miała negatywnych skutków dla pytającego, więc może złożyć deklarację bez identyfikacji darczyńcy z odpowiednim wyjaśnieniem. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.40.2023.2.MM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA