REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów przy darowaniu składników majątku, wykorzystywanych w działalności gospodarczej?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że darowizna wykorzystywanych w działalności składników majątku, niezaliczonych do środków trwałych, nie skutkuje koniecznością bezwarunkowego skorygowania kosztów uzyskania przychodów, jeśli uprzednio zaliczono do tych kosztów wydatki, poniesione na nabycie tych składników.

Darowizna zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce. Planuje wyodrębnienie i darowiznę zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz swojego syna. Prowadzona działalność obejmuje wynajem nieruchomości, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn budowlanych i samochodów osobowych oraz roboty ziemne. Składniki przedsiębiorstwa są wykorzystywane do celów prowadzonej działalności gospodarczej. 

REKLAMA

Podatnik zakupił sprzęt budowlany o wartości powyżej 10 000 zł i zaliczył go do kosztów uzyskania przychodów. Przed planowaną darowizną, chce wiedzieć, czy powinien dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów z tytułu zakupu sprzętu, który zostanie przekazany w formie darowizny przed upływem roku od momentu dokonania jego zakupu

Nie ma konieczności dokonywania korekty

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku darowizny wykorzystywanych w działalności gospodarczej składników majątku, niezaliczonych do środków trwałych, nie ma konieczności dokonywania korekty kosztów uzyskania przychodów. W myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, darowane składniki majątku, które faktycznie były wykorzystywane w działalności gospodarczej i przyczyniły się do osiągnięcia przychodów, mogą pozostać w kosztach uzyskania przychodów, mimo ich nieodpłatnego przekazania innej osobie.

"Z powyższego przepisu wywnioskować należy, że darowizna wykorzystywanych w działalności składników majątku niezaliczonych do środków trwałych nie skutkuje koniecznością bezwarunkowego skorygowania kosztów uzyskania przychodów w związku z uprzednim zaliczeniem do tych kosztów wydatków poniesionych na nabycie tych składników. Jeżeli podatnik wykaże, że darowane składniki majątku były faktycznie wykorzystywane w działalności gospodarczej i przyczyniły się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, to ma prawo wydatki na ich nabycie pozostawić w kosztach uzyskania przychodów, pomimo nieodpłatnego przekazania ich innej osobie. Wyłączenie z kosztów podatkowych wydatków może zatem mieć miejsce jedynie wówczas, jeżeli składnik majątku podatnika nie jest wykorzystywany dla celów działalności prowadzonej przez podatnika, lecz służy osobistym celom osób fizycznych lub bez uzasadnienia znajduje się poza siedzibą podatnika. Darowizna lub nieodpłatne przekazanie składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej nie skutkuje w każdym przypadku koniecznością skorygowania kosztów uzyskania przychodów o wartość składników majątkowych." - wskazał organ. 

Takie stanowisko potwierdzono w następujących interpretacjach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

•interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 kwietnia 2017 r., nr 0461-ITPB1.4511.117.2017.1.PSZ,

•interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 lutego 2019 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.126.2019.1.KS.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, podatnik nie jest zobowiązany do dokonywania korekty kosztów uzyskania przychodów z tytułu zakupu sprzętu, który zostanie przekazany w formie darowizny przed upływem roku od momentu jego zakupu. W przypadku darowizny składników majątku niezaliczonych do środków trwałych, które zostały wykorzystane w działalności gospodarczej, nie ma konieczności wyłączania ich z kosztów uzyskania przychodów. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.874.2022.2.DP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA