Czy należy dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów przy darowaniu składników majątku, wykorzystywanych w działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
Darowizna zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce. Planuje wyodrębnienie i darowiznę zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz swojego syna. Prowadzona działalność obejmuje wynajem nieruchomości, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn budowlanych i samochodów osobowych oraz roboty ziemne. Składniki przedsiębiorstwa są wykorzystywane do celów prowadzonej działalności gospodarczej.
REKLAMA
Podatnik zakupił sprzęt budowlany o wartości powyżej 10 000 zł i zaliczył go do kosztów uzyskania przychodów. Przed planowaną darowizną, chce wiedzieć, czy powinien dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów z tytułu zakupu sprzętu, który zostanie przekazany w formie darowizny przed upływem roku od momentu dokonania jego zakupu
Nie ma konieczności dokonywania korekty
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku darowizny wykorzystywanych w działalności gospodarczej składników majątku, niezaliczonych do środków trwałych, nie ma konieczności dokonywania korekty kosztów uzyskania przychodów. W myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, darowane składniki majątku, które faktycznie były wykorzystywane w działalności gospodarczej i przyczyniły się do osiągnięcia przychodów, mogą pozostać w kosztach uzyskania przychodów, mimo ich nieodpłatnego przekazania innej osobie.
"Z powyższego przepisu wywnioskować należy, że darowizna wykorzystywanych w działalności składników majątku niezaliczonych do środków trwałych nie skutkuje koniecznością bezwarunkowego skorygowania kosztów uzyskania przychodów w związku z uprzednim zaliczeniem do tych kosztów wydatków poniesionych na nabycie tych składników. Jeżeli podatnik wykaże, że darowane składniki majątku były faktycznie wykorzystywane w działalności gospodarczej i przyczyniły się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, to ma prawo wydatki na ich nabycie pozostawić w kosztach uzyskania przychodów, pomimo nieodpłatnego przekazania ich innej osobie. Wyłączenie z kosztów podatkowych wydatków może zatem mieć miejsce jedynie wówczas, jeżeli składnik majątku podatnika nie jest wykorzystywany dla celów działalności prowadzonej przez podatnika, lecz służy osobistym celom osób fizycznych lub bez uzasadnienia znajduje się poza siedzibą podatnika. Darowizna lub nieodpłatne przekazanie składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej nie skutkuje w każdym przypadku koniecznością skorygowania kosztów uzyskania przychodów o wartość składników majątkowych." - wskazał organ.
Takie stanowisko potwierdzono w następujących interpretacjach:
•interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 kwietnia 2017 r., nr 0461-ITPB1.4511.117.2017.1.PSZ,
•interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 lutego 2019 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.126.2019.1.KS.
Podsumowanie
Zgodnie z interpretacją, podatnik nie jest zobowiązany do dokonywania korekty kosztów uzyskania przychodów z tytułu zakupu sprzętu, który zostanie przekazany w formie darowizny przed upływem roku od momentu jego zakupu. W przypadku darowizny składników majątku niezaliczonych do środków trwałych, które zostały wykorzystane w działalności gospodarczej, nie ma konieczności wyłączania ich z kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA