Czy wykonanie polecenia darowizny pieniężnej obniży podstawę opodatkowania od spadku i darowizn?
REKLAMA
REKLAMA
Darowizna z poleceniem dalszego darowania
Podatniczka jest współwłaścicielką mieszkania po rodzicach wraz z bratem. Syn brata ciężko zachorował, więc podatniczka chce spłacić brata w kwestii mieszkania. Aby przekazać mu środki pieniężne jak najszybciej, podatniczka planuje otrzymać darowiznę pieniężną od swojego partnera i przekazać tę kwotę na konto brata.
REKLAMA
Wnioskodawczyni zapytała: Czy jeśli przeznaczy Pani w całości darowiznę pieniężną od Pani partnera (zgodnie ze wskazaniem partnera, czyli darczyńcy) na cel wskazany w umowie darowizny, obniży to podstawę opodatkowania z tytułu darowizny i nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku od spadku i darowizn z tytułu otrzymanej darowizny?
Wartość podstawy opodatkowania będzie zerowa
REKLAMA
Dyrektor KIS, powołując się na treść art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, stwierdził, że po otrzymaniu środków pieniężnych z obowiązkiem wykonania polecenia – czyli przekazania tych środków na konto brata - wartość obciążenia będzie równa ciężarowi darowizny, a wartość podstawy opodatkowania będzie zerowa.
"Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość). Jeżeli obdarowany (czyli w tym wypadku Pani) został obciążony obowiązkiem wykonania polecenia, wartość obciążenia z tego tytułu stanowi ciężar darowizny, o ile zostało wykonane. Co zatem istotne, będzie Pani uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania o wartość polecenia tylko w sytuacji, gdy polecenie to będzie wykonane w dniu powstania obowiązku podatkowego z tytułu darowizny. Polecenie wykonane w terminie późniejszym nie uprawnia do obniżenia podstawy opodatkowania, nie jest ciężarem darowizny w momencie jej wykonania. Zatem, tylko w przypadku, kiedy polecenie darczyńcy będzie wykonane w tym samym momencie co umowa darowizny, będzie Pani uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania, co spowoduje, że nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn. Jeśli natomiast do wykonania polecenia dojdzie później, nie będzie Pani mogła zaliczyć go jako ciężar umowy darowizny i w takiej sytuacji będzie Pani opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn na zasadach przewidzianych dla III grupy podatkowej." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że jeśli podatniczka otrzyma darowiznę od swojego partnera i przekaże ją na konto brata zgodnie z poleceniem, to nie będzie musiała zapłacić podatku od spadku i darowizn. Wartość podstawy opodatkowania będzie zerowa, co oznacza, że nie będzie podlegać opodatkowaniu. Dla podatniczki oznacza to, że będzie mogła pomóc bratu finansowo bez konieczności płacenia podatku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.