REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Spółka, która otrzymała aport w postaci sieci ciepłowniczej, ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego?

sieć ciepłownicza, ciepło systemowe, ciepłownictwo, energia cieplna
sieć ciepłownicza, ciepło systemowe, ciepłownictwo, energia cieplna
sieć ciepłownicza, ciepło systemowe, ciepłownictwo, energia cieplna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli przedmiot aportu będzie wykorzystywany przez Spółkę w całości do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z wystawionej przez Gminę faktury, dokumentującej wniesienie do Spółki aportu w postaci sieci ciepłowniczej, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Aport od Gminy w postaci sieci ciepłowniczej

Pewna Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i jest właścicielem udziałów Gminy. Spółka planuje otrzymać aport od Gminy w postaci sieci ciepłowniczej, która zostanie wykorzystana do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Spółka zapytała, czy będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego, wykazanego na fakturze dokumentującej przekazany aport.

REKLAMA

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), Spółka będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego (100%), wykazanego na fakturze dokumentującej przekazany aport. 

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeśli towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku Spółki, która wykorzysta otrzymany aport do świadczenia usług opodatkowanych, warunek związku zakupów z działalnością Spółki jest spełniony. Dlatego Spółka będzie miała prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego z wydatku dotyczącego nabycia sieci ciepłowniczej w formie aportu.

"Zatem należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących dokonane zakupy, tj. związek nabywanych towarów ze sprzedażą opodatkowaną. We wniosku wskazano, że przedmiot aportu będą Państwo wykorzystywać do świadczenia usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie, jak wynika z opisu sprawy, dokonana przez Gminę (...) w ramach aportu dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT oraz nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku. W konsekwencji, w przypadku, gdy przedmiot aportu będzie wykorzystywany przez Państwa w całości do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z wystawionej przez Gminę (...) faktury dokumentującej wniesienie do Spółki aportu w postaci sieci ciepłowniczej, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, o ile nie zaistnieją przesłanki negatywne określone w art. 88 ustawy." - wskazał organ.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, Spółka będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego (100%), wykazanego na fakturze dokumentującej przekazany aport. Warunek związku zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi jest spełniony w przypadku Spółki, która wykorzysta otrzymany aport do świadczenia usług opodatkowanych. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.225.2023.1.MC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA