Czy sprzedaż glikolu propylenowego i gliceryny farmaceutycznej podlega opodatkowaniu jako płyny do papierosów elektronicznych?

REKLAMA
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził brak opodatkowania podatkiem akcyzowym glikolu propylenowego oraz gliceryny farmaceutycznej, które będą sprzedawane samodzielnie, jako niezmieszane substancje chemiczne.
Glikol propylenowy oraz gliceryna farmaceutyczna
Wnioskodawczyni prowadzi działalność handlową w branży e-papierosów. Posiada sklep stacjonarny oraz prowadzi sprzedaż online, oferując szeroki asortyment wyrobów, w tym płyny do papierosów elektronicznych, akcesoria do palenia oraz glikol propylenowy i glicerynę farmaceutyczną. Często zdarza się, że klienci kupują zarówno płyn do papierosów elektronicznych, jak i glikol propylenowy oraz glicerynę farmaceutyczną, co skutkuje wystawieniem jednego paragonu fiskalnego.
REKLAMA
Dodatkowo, wnioskodawczyni prowadzi również sprzedaż hurtową glikolu propylenowego i gliceryny farmaceutycznej zarówno dla podmiotów z branży e-papierosów, jak i dla podmiotów spoza tej branży.
W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny farmaceutycznej w warunkach wskazanych w opisie stanu faktycznego stanowi sprzedaż płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 35 u. p. a., czyli w konsekwencji podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?
Stanowisko KIS lub MF
Według Dyrektora KIS, sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny farmaceutycznej nie stanowi sprzedaży płynu do papierosów elektronicznych i nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
" W stosunku do poprzedniego stanu prawnego, w ww. nowelizacji doprecyzowano również pojęcie "przeznaczenie do wykorzystania w papierosach elektronicznych" zgodnie z ratio legis tego przepisu. Oznacza to, że warunkiem zakwalifikowania wyrobu jako płyn do e-papierosów jest jego użycie albo możliwość takiego użycia w papierosach elektronicznych, wynikająca z jego składu i właściwości fizykochemicznych. Poszczególne komponenty, które nie stanowią roztworu lub ich skład i właściwości fizykochemiczne nie wskazują na użycie w papierosach elektronicznych w celu efektywnej konsumpcji, jak np. sama gliceryna czy sam glikol, nie podlegają opodatkowaniu akcyzą. W konsekwencji, mając na uwadze opis stanu faktycznego, należy stwierdzić, że sprzedaż przez Panią glikolu propylenowego oraz gliceryny farmaceutycznej osobno (niebędących roztworami lecz pojedynczymi substancjami chemicznymi, jak wynika to z opisu sprawy) zarówno w sprzedaży detalicznej jak i hurtowej, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym." - wskazał organ.
Podsumowanie
Interpretacja potwierdza, że sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny farmaceutycznej nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym jako płyn do papierosów elektronicznych. Wynika to z faktu, że glikol propylenowy i gliceryna farmaceutyczna są substancjami, a nie roztworami chemicznymi. Wskazane stanowisko ma zastosowanie zarówno do sprzedaży detalicznej, jak i hurtowej. Wnioskodawczyni może kontynuować swoją działalność bez konieczności opodatkowania sprzedaży glikolu propylenowego oraz gliceryny farmaceutycznej podatkiem akcyzowym.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA