Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że polska spółka nie musi pobierać podatku u źródła przy wypłacie należności za wynajem pracowników pomiędzy estońskim podmiotem gospodarczym. W ocenie KIS spółka może zastosować obniżoną stawkę lub nie pobrać podatku zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania.
- Wynajem pracowników, a unikanie podwójnego opodatkowania
- KIS: Preferencyjne opodatkowanie wynajmu pracowników
Wynajem pracowników, a unikanie podwójnego opodatkowania
Wnioskodawcą jest spółka X, będąca polskim rezydentem podatkowym. Spółka otrzymała faktury od spółki Y z Estonii za usługi wynajmu wykwalifikowanych pracowników (operatorów dźwigów). Wartość wypłaconych należności nie przekracza 2 milionów złotych. Spółka posiada aktualny certyfikat rezydencji spółki estońskiej. Według oceny spółki, wypłacając należności za usługi wynajmu wykwalifikowanych pracowników może nie pobrać podatku zgodnie z właściwą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między Rzecząpospolitą Polską a Estonią.
Wnioskodawca skierował dwa pytania do KIS: czy spółka jest zobowiązana do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego (podatku u źródła) przy wypłacie należności za wynajem pracowników na rzecz spółki estońskiej Y? Czy spółka może zastosować obniżoną stawkę lub nie pobierać podatku u źródła zgodnie z właściwą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między Rzecząpospolitą Polską a Estonią
KIS: Preferencyjne opodatkowanie wynajmu pracowników
Według stanowiska KIS, spółka nie jest zobowiązana do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego (podatku u źródła) przy wypłacie należności za wynajem pracowników na rzecz spółki Y. Spółka może zastosować obniżoną stawkę lub nie pobierać podatku u źródła zgodnie z właściwą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Estonią.
Wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę za usługi wynajmu pracowników nie jest uznawane za "należności licencyjne" ani przychód dywidendowy. Przychody usługodawców z tego tytułu są traktowane jako "zyski przedsiębiorstw" i opodatkowane zgodnie przepisami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Według stanowiska KIS, zastosowanie preferencji wynikających z umowy jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca rezydencji podatnika i uzyskania odpowiedniego certyfikatu rezydencji. W przypadku, gdy spółka matka, będąca estońskim rezydentem, wynajmuje pracowników od spółki, która jest polskim rezydentem, płatności za te usługi podlegają zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu. Jednakże, na mocy umowy polsko-estońskiej, spółka matka może skorzystać z preferencji niepobierania podatku u źródła.