Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że korekta dotycząca wartości nabytego w spadku udziału w nieruchomości pozostanie bez wpływu na prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
- Korekta zgłoszenia w zakresie określenia rynkowej wartości odziedziczonej nieruchomości
- Podatnik może złożyć korektę zgłoszenia
- Podsumowanie
Korekta zgłoszenia w zakresie określenia rynkowej wartości odziedziczonej nieruchomości
W związku z odziedziczeniem udziału w nieruchomości, podatnik złożył zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (zgłoszenie SD-Z2) w celu skorzystania ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Zgłoszenie zostało złożone w ustawowym terminie umożliwiającym skorzystanie ze zwolnienia od podatku, zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 1a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca stwierdził, że w zgłoszeniu mógł nieprawidłowo oszacować wartość rynkową odziedziczonego udziału w nieruchomości, nie uwzględniając wszystkich nakładów, które zostały poniesione w związku z działaniami podjętymi na danej nieruchomości do dnia otwarcia spadku. Z tego powodu, podatnik zamierza złożyć korektę zgłoszenia w zakresie wartości odziedziczonego udziału w nieruchomości.
W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy korekta zgłoszenia SD-Z2 w zakresie określenia rynkowej wartości uprzednio zgłoszonego odziedziczonego udziału w nieruchomości wraz z nakładami poniesionymi do dnia otwarcia spadku wpłynie na zwolnienie od podatku od spadków i darowizn, o którym mowa art. 4a ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 1a ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj. czy po złożeniu korekty w przedmiotowym zakresie zachowa Pan prawo do zwolnienia od podatku?
Podatnik może złożyć korektę zgłoszenia
Dyrektor KIS stwierdził, że podatnik może złożyć korektę zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (SD-Z2) dotyczącą wartości odziedziczonego udziału w nieruchomości, nie tracąc przy tym uprawnienia do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Korekta dotyczyć będzie jedynie wartości wykazanych uprzednio składników majątku, a ewentualne błędy w pierwotnym zgłoszeniu nie wpłyną na prawo do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.
Organ powołał się na art. 81 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, który umożliwia skorygowanie zgłoszenia w przypadku błędnych informacji - wtedy ustawodawca nakazuje obowiązek ponownego złożenia zgłoszenia. Zastępuje to zeznanie (deklarację) złożone uprzednio i nie pozbawia to podatnika prawa do zwolnienia od podatku.
"Z wniosku wynika, że złożył Pan druk SD-Z2 z zachowaniem ustawowego terminu. Jak wskazano powyżej, korekta zgłoszenia może dotyczyć m.in. wartości nabytych rzeczy lub praw majątkowych. Zatem jest Pan uprawniony do złożenia korekty ww. zgłoszenia, jeżeli w poprzednim zgłoszeniu wartość udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku wykazał Pan w niewłaściwej wysokości. Korekta dotycząca wartości nabytego w spadku udziału w nieruchomości pozostanie bez wpływu na Pana prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z interpretacji wynika, że podatnik może skorygować zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (SD-Z2) dotyczące wartości odziedziczonego udziału w nieruchomości, poprzez złożenie nowego zgłoszenia. Błędy w pierwotnym zgłoszeniu nie wpłyną na prawo do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.
W związku z powyższym, podatnik może skorygować zgłoszenie i zachować prawo do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.