Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć od dochodu usługę wykonania izolacji przeciwwilgociowej murów?
REKLAMA
REKLAMA
- Izolacja przeciwwilgociowa jako niezbędny etap wykonania termomodernizacji
- Podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej
- Podsumowanie
Izolacja przeciwwilgociowa jako niezbędny etap wykonania termomodernizacji
W roku 2022 podatnik, będący współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, zlecił wykonanie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów i murów metodą iniekcji w związku z planowanym ociepleniem elewacji budynku. Faktura za wykonane prace została wystawiona na nazwisko podatnika. Podatnik odwołał się do przepisów prawa budowlanego oraz ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, twierdząc że izolacja przeciwwilgociowa stanowi niezbędny etap wykonania termomodernizacji i powinna podlegać odliczeniu jako ulga termomodernizacyjna.
REKLAMA
Podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej
REKLAMA
Według interpretacji Dyrektora KIS, podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć od dochodu usługę wykonania izolacji przeciwwilgociowej murów metodą iniekcji. Zgodnie z przepisami podatkowymi, izolacja przeciwwilgociowa fundamentów i murów jest uznawana za działanie termomodernizacyjne, które polepsza termoizolacyjność budynku.
REKLAMA
Ponadto, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej jest niezbędnym etapem wykonania ocieplenia elewacji i stanowi kontynuację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Podatnik może odliczyć poniesione wydatki od dochodu na podstawie wystawionej faktury, z uwzględnieniem maksymalnej kwoty odliczenia wynoszącej 53 000 zł.
"W katalogu wydatków podlegających odliczeniu znajdującym się w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w części 1 w punkcie 1 zostały wskazane materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem. W konsekwencji, skoro jak Pan wskazuje, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej murów polepsza znacząco termoizolacyjność ścian, w wyniku wykonania izolacji przeciwwilgociowej, zawilgocone mury zostaną osuszone, co znacząco zwiększy ich termoizolacyjność a ponadto izolacja przeciwwilgociowa stanowi jeden z koniecznych etapów wykonania termomodernizacji budynku, to poniesione na ten cel wydatki można uznać za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej na podstawie art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał organ.
Podsumowanie
Zgodnie z interpretacją organu, podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć od dochodu usługę wykonania izolacji przeciwwilgociowej murów metodą iniekcji. Izolacja przeciwwilgociowa jest uznawana za działanie termomodernizacyjne, które poprawia termoizolacyjność budynku. Ponadto, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej jest niezbędnym etapem realizacji ocieplenia elewacji. Ta interpretacja ma zastosowanie do pytającego i może stanowić podstawę do odliczenia poniesionych wydatków od dochodu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.