REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może opłacać zaliczki miesięczne w uproszczonej formie, mimo braku prowadzenia działalności przez cały rok podatkowy?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), polski rezydent podatkowy, który rozpoczął działalność gospodarczą w 2021 roku i wykazał dochód przekraczający minimalną kwotę podatku w zeznaniu złożonym w roku 2022, może opłacać uproszczone zaliczki miesięczne w 2023 roku.

Zaliczki miesięczne od dochodu z działalności gospodarczej 

Osoba fizyczna, będąca polskim rezydentem podatkowym, złożyła zapytanie do Dyrektora KIS, dotyczące możliwości opłacania zaliczek miesięcznych od dochodu z działalności gospodarczej w uproszczonej formie w roku 2023. 

REKLAMA

REKLAMA

W czerwcu 2021 roku podatnik rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, więc nie prowadził jej przez cały rok podatkowy. W 2022 roku podatnik złożył zeznanie podatkowe za rok 2021, w którym wykazał dochód z działalności gospodarczej w wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz najniższej stawki podatku.

W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy w 2023 r. może Pan opłacać zaliczki miesięczne od dochodu z działalności gospodarczej w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w 2023 r., od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), złożonym w 2022 r., tj. w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy 2023, pomimo, że nie prowadził działalności gospodarczej przez cały rok podatkowy 2021?

Dyrektor KIS z korzyścią dla podatnika

REKLAMA

Według organu, podatnik może opłacać zaliczki miesięczne od dochodu z działalności gospodarczej w uproszczonej formie w roku 2023, nawet jeśli nie prowadził działalności przez cały rok podatkowy 2021. KIS powołał się na przepisy art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które umożliwiają opłacanie uproszczonych zaliczek na podstawie dochodu wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym. Warunkiem koniecznym jest jednak wykazanie w tym zeznaniu dochodu przekraczającego minimalną kwotę podatku.

Wnioskodawca w swoim stanowisku wskazał: "Pana zdaniem, powyższy przepis należy interpretować w ten sposób, że w 2023 r. uproszczonych zaliczek nie mogą opłacać podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym 2023 r. albo w roku poprzedzającym, tj. w 2022 r. A contrario, uproszczone zaliczki w 2023 r. mogą opłacać podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w 2021 r., nawet jeśli nie prowadzili działalności gospodarczej przez cały rok podatkowy 2021, lecz tylko przez jego część (w przypadku Pana od 1 czerwca 2021 r.).". Do tego przychylił się organ podatkowy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Jak wynika z interpretacji, podatnik, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w roku podatkowym 2021 i wykazał dochód przekraczający minimalną kwotę podatku w zeznaniu złożonym w roku 2022, może opłacać zaliczki miesięczne od dochodu z działalności gospodarczej w uproszczonej formie w roku 2023. Ważne jest, aby złożyć zeznanie podatkowe za rok poprzedzający i wykazać dochód przekraczający minimalną kwotę podatku. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.151.2023.1.JS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA