REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może opłacać zaliczki miesięczne w uproszczonej formie, mimo braku prowadzenia działalności przez cały rok podatkowy?

PIT
PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), polski rezydent podatkowy, który rozpoczął działalność gospodarczą w 2021 roku i wykazał dochód przekraczający minimalną kwotę podatku w zeznaniu złożonym w roku 2022, może opłacać uproszczone zaliczki miesięczne w 2023 roku.

Zaliczki miesięczne od dochodu z działalności gospodarczej 

Osoba fizyczna, będąca polskim rezydentem podatkowym, złożyła zapytanie do Dyrektora KIS, dotyczące możliwości opłacania zaliczek miesięcznych od dochodu z działalności gospodarczej w uproszczonej formie w roku 2023. 

REKLAMA

REKLAMA

W czerwcu 2021 roku podatnik rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, więc nie prowadził jej przez cały rok podatkowy. W 2022 roku podatnik złożył zeznanie podatkowe za rok 2021, w którym wykazał dochód z działalności gospodarczej w wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz najniższej stawki podatku.

W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy w 2023 r. może Pan opłacać zaliczki miesięczne od dochodu z działalności gospodarczej w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w 2023 r., od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), złożonym w 2022 r., tj. w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy 2023, pomimo, że nie prowadził działalności gospodarczej przez cały rok podatkowy 2021?

Dyrektor KIS z korzyścią dla podatnika

REKLAMA

Według organu, podatnik może opłacać zaliczki miesięczne od dochodu z działalności gospodarczej w uproszczonej formie w roku 2023, nawet jeśli nie prowadził działalności przez cały rok podatkowy 2021. KIS powołał się na przepisy art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które umożliwiają opłacanie uproszczonych zaliczek na podstawie dochodu wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym. Warunkiem koniecznym jest jednak wykazanie w tym zeznaniu dochodu przekraczającego minimalną kwotę podatku.

Wnioskodawca w swoim stanowisku wskazał: "Pana zdaniem, powyższy przepis należy interpretować w ten sposób, że w 2023 r. uproszczonych zaliczek nie mogą opłacać podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym 2023 r. albo w roku poprzedzającym, tj. w 2022 r. A contrario, uproszczone zaliczki w 2023 r. mogą opłacać podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w 2021 r., nawet jeśli nie prowadzili działalności gospodarczej przez cały rok podatkowy 2021, lecz tylko przez jego część (w przypadku Pana od 1 czerwca 2021 r.).". Do tego przychylił się organ podatkowy. 

Podsumowanie

Jak wynika z interpretacji, podatnik, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w roku podatkowym 2021 i wykazał dochód przekraczający minimalną kwotę podatku w zeznaniu złożonym w roku 2022, może opłacać zaliczki miesięczne od dochodu z działalności gospodarczej w uproszczonej formie w roku 2023. Ważne jest, aby złożyć zeznanie podatkowe za rok poprzedzający i wykazać dochód przekraczający minimalną kwotę podatku. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.151.2023.1.JS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA