Jak opodatkować przychody z wynajmu nieruchomości po zamknięciu działalności?
REKLAMA
REKLAMA
- Przychody z najmu po zamknięciu działalności
- Wnioskodawca będzie mógł dokonać wyboru opodatkowania
- Podsumowanie
Przychody z najmu po zamknięciu działalności
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzącym działalność gospodarczą od 1996 r. W ramach tej działalności wynajmuje 14 lokali mieszkalnych oraz jedno miejsce postojowe.
REKLAMA
REKLAMA
Przychód z tej działalności Wnioskodawca opodatkowuje w formie podatku liniowego 19% oraz prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Planuje zamknięcie działalności gospodarczej i skoncentrowanie się na rozwoju spółki cywilnej, której jest wspólnikiem.
Posiadane nieruchomości ma zamiar wycofać do majątku prywatnego i rozwiązać umowy z dotychczasowymi najemcami. Podpisze nowe, długoterminowe umowy najmu, a przychody z najmu zamierza zaliczyć do źródła przychodu najmu prywatnego. Przychody z najmu po zamknięciu działalności zamierza opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie będzie zatrudniał pracowników ani tworzył struktury organizacyjnej dla realizacji najmu. Nie będzie też podejmował działań marketingowych ani oferował dodatkowych usług najemcom. Wnioskodawca jest wyłącznym właścicielem nieruchomości, które nabył na podstawie różnych aktów prawnych.
W związku z tym, zadał pytanie: Czy przychody z najmu opisanych w stanie faktycznym nieruchomości będą stanowić przychód zaliczany do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Wnioskodawca będzie mógł dokonać wyboru opodatkowania
REKLAMA
W odpowiedzi na pytanie zadane przez Wnioskodawcę, Dyrektor KIS stwierdził, że przychody z wynajmu opisanych nieruchomości będą stanowiły przychód zaliczany do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca będzie mógł także dokonać wyboru opodatkowania przychodów z wynajmu lokali mieszkalnych zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy o ryczałcie.
"Zatem, jeżeli po przeniesieniu ww. nieruchomości do Pana majątku prywatnego, wynajem tych nieruchomości w ramach zarządu majątkiem prywatnym nie będzie już realizowany w sposób, który wskazuje na spełnienie wszystkich przesłanek prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej wymienionych w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to przychody uzyskiwane z tego tytułu będzie Pan mógł zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 powoływanej ustawy.
Podkreślam jednak, że jeżeli sposób wykonywania najmu ww. nieruchomości będzie wykazywać cechy opisane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to uzyskiwany w ten sposób przychód będzie nadal kwalifikowany do działalności gospodarczej i to nawet pomimo faktu, że nieruchomości te zostały przekazane do Pana majątku osobistego." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z interpretacji wynika, że przychody z wynajmu nieruchomości przez Wnioskodawcę będą stanowiły przychód zaliczany do źródła przychodu, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca będzie mógł dokonać wyboru opodatkowania tych przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z ustawą o ryczałcie. Odpowiedź ta ma zastosowanie dla pytającego, który może teraz podjąć decyzję co do sposobu opodatkowania przyszłych przychodów z najmu nieruchomości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.