Czy rolnik ryczałtowy jest zwolniony z VAT przy sprzedaży działek?

VAT przy sprzedaży działek / Shutterstock

W artykule przedstawiono interpretację indywidualną dotyczącą zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży gruntów rolnych przez rolników ryczałtowych. Podatnik złożył wniosek, w którym wskazał, że nabył działki w celu prowadzenia działalności rolniczej oraz uzyskania pełnej emerytury KRUS. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że rolnik ryczałtowy zwolniony z VAT nie musi odprowadzać podatku przy sprzedaży gruntów, jeśli były one wykorzystywane na cele zwolnione od podatku oraz do prowadzenia działalności rolniczej.

VAT przy sprzedaży działek

Podatnik jest współwłaścicielem działek położonych w miejscowości W. Nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest płatnikiem VAT. Grunty są użytkowane rolnie przez właścicieli i nigdy nie były wydzierżawiane. Podatnik złożył wniosek o interpretację indywidualną w celu potwierdzenia, że nie jest płatnikiem VAT. W swoim wniosku przedstawił następujące informacje:

  1. Podatnik nabył działki w drodze umowy darowizny od swoich Rodziców w celu uzyskania przez nich pełnej emerytury KRUS oraz prowadzenia dalszej działalności rolniczej.
  2. Przy nabyciu udziałów w działkach nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego.
  3. Nie był zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
  4. Posiada status rolnika ryczałtowego.
  5. Nie dokonywał sprzedaży płodów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej.
  6. Działki, będące przedmiotem przyszłej sprzedaży, były i są wykorzystywane rolniczo od momentu nabycia do chwili obecnej. Uprawiane są na nich zboże, rzepak, ziemniaki i warzywa na potrzeby własne.
  7. Działki były i są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.
  8. Działki były i są wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej, zgodnie z art. 2 ust. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.
  9. Działka uległa podziałowi, a jedna z części została sprzedana.

Podatnik również poinformował, że nie zawarł umowy przedwstępnej sprzedaży działek z nabywcą.

Zwolnienie od podatku sprzedaży udziałów w niezabudowanych działkach

W odpowiedzi na pytanie podatnika, czy będąc rolnikiem ryczałtowym zwolnionym z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie musiał odprowadzić podatek VAT przy sprzedaży działek, Krajowa Informacja Skarbowa podało następujące stanowisko:

Będąc rolnikiem ryczałtowym zwolnionym z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik jest zwolniony z podatku VAT przy sprzedaży działek.

Podsumowanie

Z interpretacji wynika, że podatnik będący rolnikiem ryczałtowym zwolnionym z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, nie będzie musiał odprowadzać podatku VAT przy sprzedaży działek. Interpretacja ta ma zastosowanie w przypadku, gdy działki były i są wykorzystywane na cele działalności zwolnionej od podatku VAT oraz do prowadzenia działalności rolniczej. Przy sprzedaży działek nie jest wymagane zawarcie umowy przedwstępnej. Dla organów administracji skarbowej wynika z tej interpretacji, że w przypadku podatników posiadających status rolnika ryczałtowego, zwolnienie z podatku VAT dotyczy także sprzedaży gruntów rolnych, które są wykorzystywane na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.95.2022.3.DK

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...