Czy remont budynku mieszkalnego jednorodzinnego można uwzględnić w uldze termomodernizacyjnej?
REKLAMA
REKLAMA
Wydatki związane z remontem
Wniosek o wydanie interpretacji został złożony przez podatnika, który otrzymał w darowiźnie od ojca budynek mieszkalny jednorodzinny, który wymagał remontu. Podatnik dokonał termomodernizacji i remontu budynku, poprzez m.in. zamontowanie nowego pokrycia dachowego, ocieplenie dachu pianką poliuretanową, instalację okien dachowych oraz montaż membrany dachowej i orynnowania. Wydatki związane z remontem zostały poniesione w 2022 roku, a ich wysokość została udokumentowana fakturami VAT.
REKLAMA
Podatnik zapytał, czy poniesione wydatki mogą być odliczone w ramach ulgi termomodernizacyjnej, o której mowa w art. 26h ust. 1-10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej
REKLAMA
Według interpretacji organu, podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne, które zostało zrealizowane przez podatnika, spełnia definicję termomodernizacji zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji budynków. Poniesione wydatki na remont budynku nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i nie zostały uwzględnione w związku z korzystaniem z innych ulg podatkowych.
"Dokonując zatem analizy wskazanych wyżej przepisów prawa oraz przedstawionego opisu zdarzenia stwierdzić należy, że może Pan odliczyć w zeznaniu rocznym, w ramach ulgi termomodernizacyjnej określonej w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, udokumentowane fakturą VAT wydatki poniesione na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, tj. wydatki na blachę dachową, orynnowanie, akcesoria montażowe do blachy dachowej oraz orynnowania (wsporniki, wkręty, gwoździe itp.), membranę dachową paroprzepuszczalną, okna dachowe z kołnierzami, wyłaz oraz izolację pianką pur (poliuretanową). Przy czym należy pamiętać, że kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których jest Pan właścicielem lub współwłaścicielem oraz przedsięwzięcie termomodernizacyjne w budynku, musi zostać zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek." - wskazał organ.
Podsumowanie
Zgodnie z interpretacją, podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Poniesione wydatki na remont budynku mieszkalnego jednorodzinnego, które spełniają kryteria termomodernizacji, będą mogły zostać odliczone od podatku dochodowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.