Zgodnie z interpretacją KIS, ustanowienie dożywotniej służebności mieszkania jako wynagrodzenie za przeniesienie udziału własności nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Dożywotnia służebność mieszkania a PCC
Wnioskodawczyni wraz z małżeństwem A. i P. C. nabyła nieruchomość - działkę, która miała być podzielona na dwie równe części, na których miały zostać wybudowane osobne domy jednorodzinne. Nieruchomość nigdy nie została podzielona. Małżeństwo A. i P. C. postanowiło ogrodzić działkę, uzbroić ją we wszystkie media oraz doprowadzić do niej drogę dojazdową. W 2017 roku na działce został wybudowany budynek - dom jednorodzinny, przy czym wszystkie czynności były finansowane ze środków małżeństwa A. i P. C. Wnioskodawczyni nie poniosła żadnych wydatków, jednocześnie godząc się na przeprowadzenie tych działań. Małżeństwo A. i P. C. zażądało od wnioskodawczyni zniesienia za wynagrodzeniem współwłasności działki. Wnioskodawczyni zgadza się na powyższe, ale warunkiem jest ustanowienie na jej rzecz dożywotniej służebności mieszkania w istniejącym domu jednorodzinnym na sąsiedniej działce, która należy do małżeństwa A. i P. C. Strony zamierzają zawrzeć umowę notarialną zgodnie z art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego, w ramach której wnioskodawczyni przekaże im 1/2 udziału we wspólnej nieruchomości (działce). W zamian za ten udział, małżeństwo A. i P. C. ustanowią na rzecz zainteresowanej dożywotnią osobistą służebność mieszkania w budynku mieszkalnym.
Wnioskodawczyni zwróciła się do KIS z pytaniem, czy ustanowienie dożywotniej służebności mieszkania w zamian za przeniesienie udziału w nieruchomości, zgodnie z art. 231 § 1 Kodeksu cywilnego, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Stanowisko KIS
KIS stwierdził, że czynność ustanowienia dożywotniej służebności mieszkania, jako wynagrodzenie za przeniesienie udziału własności nieruchomości, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przeniesienie własności nieruchomości w trybie art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jako podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ nie mieści się w katalogu czynności ściśle wymienionych we wskazanym przepisie.