Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że koszty ponoszone w związku z zakupem usługi utylizacji odpadów są kosztami bezpośrednio związanymi z przychodami z tytułu refaktury usługi utylizacji. W związku z tym, przychód z tytułu refaktury powinien być rozpoznany w ostatnim dniu przyjętego między Spółką a Dostawcą okresu rozliczeniowego.
Podatkowe aspekty refaktury usług utylizacji odpadów w działalności spółki akcyjnej
Spółka akcyjna, mająca siedzibę na terytorium Polski, prowadzi działalność operacyjną na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz poza nim. W trakcie procesu produkcyjnego powstają odpady, które Spółka jest zobowiązana utylizować. Usługę utylizacji odpadów Spółka nabywa od podmiotu zewnętrznego. W przeszłości koszty związane z tą usługą były traktowane jako koszty pośrednio związane z przychodami ze sprzedaży produktów. Podatnik zwrócił się do KIS z pytaniem czy przychód z tytułu refaktury usług utylizacji stanowi przychód z działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych i powstaje w ostatnim dniu przyjętego między Spółką a Dostawcą okresu rozliczeniowego oraz czy koszty ponoszone w związku z zakupem usługi utylizacji odpadów są kosztami bezpośrednio związanymi z przychodami z tytułu refaktury usługi utylizacji. Wnioskodawca uważa, że przychód z tytułu refaktury usług utylizacji stanowi przychód z działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych i powstaje w ostatnim dniu przyjętego między Spółką a Dostawcą okresu rozliczeniowego. Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy, koszty związane z zakupem usługi utylizacji odpadów są bezpośrednio związane z przychodami z refaktury.
Stanowisko KIS
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe. Koszty ponoszone w związku z zakupem usługi utylizacji odpadów są kosztami bezpośrednio związanymi z przychodami z tytułu refaktury usługi utylizacji. W związku z tym, przychód z tytułu refaktury powinien być rozpoznany w ostatnim dniu przyjętego między Spółką a Dostawcą okresu rozliczeniowego. Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., koszty uzyskania przychodów to te, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Koszt podatkowy musi spełniać kilka przesłanek, m.in. musi zostać właściwie udokumentowany, nie może być wymieniony w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. jako wyjątek, musi pozostawać w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i musi być definitywny.
Koszty podatkowe można podzielić na bezpośrednio związane z przychodami oraz inne niż bezpośrednio związane z przychodami. Kluczowe jest zrozumienie, o jakim rodzaju związku mowa. Zgodnie z definicją słownikową, "bezpośredni" oznacza taki, który dotyczy czegoś wprost, bez pośrednictwa kogokolwiek. W kontekście kwotowego określania wartości przychodów i kosztów, zasadne jest poszukiwanie takiego związku pomiędzy kosztem a przychodem, który spełni co najmniej przesłanki związku przyczynowo-skutkowego oraz związku kwotowego.
Koszty utylizacji odpadów będą kosztami bezpośrednio związanymi z przychodem z tytułu refaktury. Pomiędzy tym kosztem a uzyskiwanym przychodem zachodzi niewątpliwy związek przyczynowo-skutkowy oraz związek kwotowy.