Czy można zrezygnować z kasy rejestrującej w przypadku usług związanych z edukacją sportową?

Zwolnienie podmiotowe z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych dla usług edukacji sportowej i zajęć sportowych

W artykule omawiamy zwolnienie podmiotowe z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych dla usług edukacji sportowej i zajęć sportowych. Wnioskodawca, prowadzący działalność związana z nauką pływania, stara się zaprzestać prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej. Krajowa Informacja Skarbowa udzieliła odpowiedzi na pytania Wnioskodawcy, potwierdzając możliwość likwidacji kasy rejestrującej. Zapoznaj się z ich stanowiskiem i sposobem postępowania w tej sprawie.

Zwolnienie podmiotowe z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych dla usług edukacji sportowej i zajęć sportowych

Wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą od 1 marca 1990 r. pod nazwą K. i korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Świadczy usługi związane z edukacją sportową oraz zajęciami sportowymi i rekreacyjnymi, głównie nauką pływania, zarówno grupową, jak i indywidualną. Usługi te świadczone są stacjonarnie w obiekcie basenowym. Wnioskodawca prowadzi ewidencję osób, dla których świadczy usługi. Zapłata za usługi następuje poprzez przelew na rachunek bankowy Wnioskodawcy, a w opisie przelewu wskazane są dane osoby dokonującej płatności. Wnioskodawca ewidencjonuje sprzedaż usług przy użyciu kasy rejestrującej. Nie dokonuje i nie będzie dokonywał sprzedaży towarów i usług wymienionych w rozporządzeniu ministra finansów dotyczącym zwolnień z ewidencji sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych. Wnioskodawca uważa, że z ewidencji i dowodów dokumentujących płatność jednoznacznie wynika, wykonania jakiej czynności dotyczyła zapłata.

Możliwość zlikwidowania kasy rejestrującej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział na pytanie Wnioskodawcy, stwierdzając, że Wnioskodawca może zaprzestać prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej oraz dokonać likwidacji kasy rejestrującej. Podmiotowe zwolnienie przedmiotowe z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych dotyczy usług związanych z edukacją sportową oraz zajęciami sportowymi i rekreacyjnymi, takimi jak nauka pływania, które są świadczone stacjonarnie. Wnioskodawca spełnia wszystkie wymogi zwolnienia, ponieważ prowadzi sprzedaż usług w obrocie bezgotówkowym, a z ewidencji i dowodów dokumentujących płatność jednoznacznie wynika, wykonania jakiej czynności dotyczyła zapłata.

Podsumowanie

Na podstawie udzielonej interpretacji organów administracji skarbowej wynika, że Wnioskodawca może zaprzestać prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej oraz dokonać likwidacji kasy rejestrującej. Wszystkie usługi świadczone przez Wnioskodawcę, związane z edukacją sportową oraz zajęciami sportowymi i rekreacyjnymi, są objęte zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Jednak Wnioskodawca powinien złożyć odpowiednie raporty fiskalne, sporządzić protokół i wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.42.2023.1.MN

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...