REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zysk z jednostek uczestnictwa nabytych za nienależne wpłaty do PPK stanowi przychód z kapitałów pieniężnych?

ppk Pracownicze Plany Kapitałowe pieniądze monety banknoty
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W świetle najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 lipca 2023 r., zysk wypracowany na jednostkach uczestnictwa nabytych za nienależne wpłaty do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) nie stanowi dla uczestników przychodu z kapitałów pieniężnych. Zatem, fundusz nie jest zobowiązany do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu.

Nienależne wpłaty do PPK: skutki podatkowe

Towarzystwo zarządzające funduszem inwestycyjnym, zwróciło się z pytaniem dotyczącym skutków podatkowych związanych z nienależnymi wpłatami do PPK. W sytuacji, gdy wpłaty do PPK przekraczają ustalone limity, na przykład z powodu błędu rachunkowego pracodawcy, takie wpłaty uznaje się za nienależne. W myśl ustawy o PPK, nienależne wpłaty podlegają zwrotowi na rzecz finansującego daną wpłatę.

Jednakże, może zdarzyć się sytuacja, w której na jednostkach uczestnictwa nabytych za nienależne wpłaty do PPK zostanie wypracowany zysk. W takim przypadku, towarzystwo zadało pytanie, czy taki zysk będzie stanowił dla uczestników przychód z kapitałów pieniężnych, a tym samym, czy fundusz będzie zobowiązany do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu.

Towarzystwo było zdania, że zysk wypracowany na jednostkach uczestnictwa nabytych za nienależne wpłaty do PPK, finansowane przez uczestników, będzie stanowił dla tych uczestników przychód z kapitałów pieniężnych. W konsekwencji, fundusz będzie zobowiązany do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu.

Zysk z nienależnych wpłat do PPK nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją, zysk wypracowany na jednostkach uczestnictwa nabytych za nienależne wpłaty do PPK nie stanowi dla uczestników przychodu z kapitałów pieniężnych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, taki zysk stanowi przychód z innych źródeł. W związku z tym, fundusz nie jest zobowiązany do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu.

Wnioskodawca, jako płatnik, jest natomiast zobowiązany do sporządzenia informacji o wysokości przychodów i przesłania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Podsumowując, zysk wypracowany na jednostkach uczestnictwa nabytych za nienależne wpłaty do PPK nie jest traktowany jako przychód z kapitałów pieniężnych, a fundusz nie jest zobowiązany do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.347.2023.1.MK

REKLAMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA