Czy zysk z jednostek uczestnictwa nabytych za nienależne wpłaty do PPK stanowi przychód z kapitałów pieniężnych?
REKLAMA
REKLAMA
Nienależne wpłaty do PPK: skutki podatkowe
Towarzystwo zarządzające funduszem inwestycyjnym, zwróciło się z pytaniem dotyczącym skutków podatkowych związanych z nienależnymi wpłatami do PPK. W sytuacji, gdy wpłaty do PPK przekraczają ustalone limity, na przykład z powodu błędu rachunkowego pracodawcy, takie wpłaty uznaje się za nienależne. W myśl ustawy o PPK, nienależne wpłaty podlegają zwrotowi na rzecz finansującego daną wpłatę.
Jednakże, może zdarzyć się sytuacja, w której na jednostkach uczestnictwa nabytych za nienależne wpłaty do PPK zostanie wypracowany zysk. W takim przypadku, towarzystwo zadało pytanie, czy taki zysk będzie stanowił dla uczestników przychód z kapitałów pieniężnych, a tym samym, czy fundusz będzie zobowiązany do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu.
Towarzystwo było zdania, że zysk wypracowany na jednostkach uczestnictwa nabytych za nienależne wpłaty do PPK, finansowane przez uczestników, będzie stanowił dla tych uczestników przychód z kapitałów pieniężnych. W konsekwencji, fundusz będzie zobowiązany do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu.
Zysk z nienależnych wpłat do PPK nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją, zysk wypracowany na jednostkach uczestnictwa nabytych za nienależne wpłaty do PPK nie stanowi dla uczestników przychodu z kapitałów pieniężnych.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, taki zysk stanowi przychód z innych źródeł. W związku z tym, fundusz nie jest zobowiązany do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu.
Wnioskodawca, jako płatnik, jest natomiast zobowiązany do sporządzenia informacji o wysokości przychodów i przesłania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.
Podsumowując, zysk wypracowany na jednostkach uczestnictwa nabytych za nienależne wpłaty do PPK nie jest traktowany jako przychód z kapitałów pieniężnych, a fundusz nie jest zobowiązany do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA