Czy można wynajmować swój prywatny samochód bez zakładania działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
Najem krótkoterminowy okazjonalny
Wnioskodawca, będący funkcjonariuszem policji, posiada samochód osobowy przeznaczony do przewozu 9 osób. Planuje wynajmować go okazjonalnie na umowę cywilno-prawną, bez zakładania działalności gospodarczej. Wnioskodawca zapytał, czy może wynajmować samochód, będący jego prywatną własnością, odprowadzając jedynie podatek w wysokości 8,5% lub 12,5% od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
Wnioskodawca uważa, że może wynajmować samochód bez zakładania działalności gospodarczej, odprowadzając odpowiednio od zawartych umów najmu 8,5% lub 12,5% podatku. Wnioskodawca argumentuje, że zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu umożliwiają najem poza działalnością gospodarczą, rozliczany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Najem poza działalnością gospodarczą
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy, uznając, że najem samochodu osobowego może stanowić źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, przychody uzyskane z tego tytułu podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Jeśli przychód w danym roku podatkowym nie przekroczy kwoty 100.000 zł, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyniesie 8,5%. Natomiast po przekroczeniu tego limitu, od nadwyżki ponad tę kwotę odprowadzany będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12,5% przychodów.
Dyrektor KIS zaznaczył również, że nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów dla podatników osiągających przychody z najmu na zasadach określonych w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.