Czy sprzedaż nieruchomości mieszkalnej po wycofaniu z ewidencji środków trwałych jest opodatkowana?
REKLAMA
REKLAMA
- Nieruchomość wycofana z ewidencji środków trwałych
- Podatnik jest zwolniony z podatku, ale dzięki upływowi czasu
- Podsumowanie
Nieruchomość wycofana z ewidencji środków trwałych
Wnioskodawca złożył wniosek do Dyrektora KIS w związku z planowaną sprzedażą nieruchomości mieszkalnej, która została wycofana z ewidencji środków trwałych w roku 2023.
REKLAMA
REKLAMA
Podatnik nabył udział w prawie własności nieruchomości 15 stycznia 2015 r. na podstawie umowy sprzedaży. Następnie, 30 listopada 2015 r., nabył dalszy udział w tej nieruchomości na podstawie umowy darowizny dokonanej przez swoich rodziców - właścicieli nieruchomości.
Od 1 grudnia 2015 r. podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym i wprowadził nieruchomość do ewidencji środków trwałych. W okresie od 1 grudnia 2015 r. do 31 marca 2023 r. dokonywał odpisów amortyzacyjnych na nieruchomość. Następnie, 1 kwietnia 2023 r., nieruchomość została wycofana z ewidencji środków trwałych.
Podatnik planuje sprzedaż tej nieruchomości w roku 2023. W związku z tym zadał pytanie: Czy w świetle przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprzedaż w 2023 r. wycofanej 30 marca 2023 r. z ewidencji środków trwałych nieruchomości mieszkalnej, stanowiącej własność podatnika od 30 listopada 2015 r., podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?
Podatnik jest zwolniony z podatku, ale dzięki upływowi czasu
Według organu odpłatne zbycie nieruchomości mieszkalnej nie podlega opodatkowaniu.
REKLAMA
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 14 ust. 2c w zw. z art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że: do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lokali mieszkalnych bądź budynków mieszkalnych; w omawianej sprawie z tytułu odpłatnego zbycia przez opisanego we wniosku budynku mieszkalnego, nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na wyjątek zawarty we art. 14 ust. 2c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokali mieszkalnych należy rozpatrywać w kontekście przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości; odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, jeżeli nie jest dokonywane w wykonywaniu działalności gospodarczej i następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy.
"Dokonując zatem oceny skutków prawnych przedstawionego w sprawie opisu stanu faktycznego należy wskazać, że będąca w 2023 r. sprzedaż opisanego we wniosku budynku mieszkalnego nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ terminu, o którym mowa w tym przepisie i tym samym nie będzie skutkować obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego." - podkreślił Dyrektor KIS.
Podsumowanie
Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora KIS, sprzedaż nieruchomości nie będzie opodatkowana. Warunki konieczne do tego, to sprzedaż po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości. W przypadku Podatnika, który planuje sprzedaż nieruchomości w roku 2023, nie podlega ona opodatkowaniu dochodem z działalności gospodarczej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.