REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki podatkowe podziału majątku wspólnego małżonków i sprzedaży nieruchomości?

dom jednorodzinny, fotowoltaika, ogród
dom jednorodzinny, fotowoltaika, ogród
dom jednorodzinny, fotowoltaika, ogród
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Informacji Informacji Skarbowej potwierdził, że nabycie nieruchomości na podstawie umowy o podział majątku wspólnego małżonków z obowiązkiem spłat oraz sprzedaż tej nieruchomości nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych ani od nabycia nieruchomości, ani od sprzedaży jednej z działek.

Sprzedaż nieruchomości darowanej do majątku wspólnego małżonków

W trakcie trwania związku małżeńskiego Wnioskodawczyni otrzymała darowiznę w postaci niezabudowanej nieruchomości od swoich rodziców, którą darowała sobie i swojemu mężowi do ich majątku wspólnego. Nieruchomość ta została podzielona na dwie działki, a na jednej z nich małżonkowie wybudowali dom. Wnioskodawczyni i jej małżonek zawarli umowę majątkową wprowadzającą rozdzielność majątkową oraz umowę o podział majątku wspólnego, w wyniku której Wnioskodawczyni nabyła całą nieruchomość z obowiązkiem spłaty na rzecz małżonka. Następnie, Wnioskodawczyni sprzedała jedną z działek nabytej nieruchomości osobom trzecim.

REKLAMA

Czy trzeba zapłacić podatek?

REKLAMA

Zgodnie z interpretacją Dyrektora KIS, Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu nabycia nieruchomości na podstawie umowy o podział majątku wspólnego. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków. W związku z tym, nabycie nieruchomości przez Wnioskodawczynię w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków nie jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Co do pytania dotyczącego sprzedaży jednej z działek nabytej nieruchomości, organ stwierdził, że Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży tej nieruchomości osobom trzecim. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpłatne zbycie nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, jeżeli następuje po upływie pięciu lat od nabycia. W tym przypadku, sprzedaż działki nastąpiła po upływie ponad 7 lat od jej nabycia, dlatego nie podlega opodatkowaniu.

Podsumowanie

Jak wynika z interpretacji organu, Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych ani od nabycia nieruchomości w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków, ani od sprzedaży jednej z działek nabytej nieruchomości. Oznacza to, że Wnioskodawczyni nie musi składać deklaracji podatkowych z tytułu tych transakcji. Interpretacja ta ma znaczenie dla pytającej, ponieważ pozwala uniknąć konieczności uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast dla organu oznacza to, że nie ma podstaw do wszczęcia postępowania podatkowego wobec Wnioskodawczyni w związku z tymi transakcjami.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.451.2023.1.ACZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Monia
    2023-08-19 13:05:09
    Moją sprawę o podział majątku prowadził adwokat Cejrowski z Gdańska. Serdecznie polecam kancelarię. Duże doświadczenie.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

REKLAMA

Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

REKLAMA

Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

REKLAMA