Czy wydatki na catering mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu?
REKLAMA
REKLAMA
Catering dla ratownika medycznego
Ratownik medyczny, prowadzący działalność gospodarczą, pracuje na 12- lub 24-godzinnych dyżurach. Ze względu na specyfikę pracy, ratownik musi odżywiać się poprzez formę cateringu, który gwarantuje mu gotowe do spożycia jedzenie bez potrzeby przyrządzania go. Brak prawidłowego odżywiania w pracy ratownika medycznego, który pracuje w dużym stresie, może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
REKLAMA
Czy w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ratownik medyczny może zaliczyć zakup cateringu do kosztów uzyskania przychodu? Według wnioskodawcy brak prawidłowego odżywiania w pracy ratownika medycznego może prowadzić do błędnego zdiagnozowania pacjenta, co wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta. Wnioskodawca uważa, że może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu zakup cateringu.
Brak bezpośredniego związku z działalnością gospodarczą
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Wydatki związane z zakupem cateringu dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą mają charakter wydatków osobistych związanych z zaspokojeniem potrzeb żywieniowych. Wydatki te nie mają bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie są wydatkami ponoszonymi w celu powstania lub zwiększenia przychodów oraz zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Brak w tym przypadku związku przyczynowo-skutkowego wyklucza możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że wydatki na catering nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ nie mają one bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA