REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na catering mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu?

ratownik medyczny
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy problematykę związaną z kosztami uzyskania przychodu dla ratowników medycznych, którzy muszą korzystać z cateringu w związku z nieprzewidywalnymi dyżurami. Czy zakup posiłków może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu? Zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Catering dla ratownika medycznego

Ratownik medyczny, prowadzący działalność gospodarczą, pracuje na 12- lub 24-godzinnych dyżurach. Ze względu na specyfikę pracy, ratownik musi odżywiać się poprzez formę cateringu, który gwarantuje mu gotowe do spożycia jedzenie bez potrzeby przyrządzania go. Brak prawidłowego odżywiania w pracy ratownika medycznego, który pracuje w dużym stresie, może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

REKLAMA

Czy w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ratownik medyczny może zaliczyć zakup cateringu do kosztów uzyskania przychodu? Według wnioskodawcy brak prawidłowego odżywiania w pracy ratownika medycznego może prowadzić do błędnego zdiagnozowania pacjenta, co wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta. Wnioskodawca uważa, że może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu zakup cateringu.

Brak bezpośredniego związku z działalnością gospodarczą

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Wydatki związane z zakupem cateringu dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą mają charakter wydatków osobistych związanych z zaspokojeniem potrzeb żywieniowych. Wydatki te nie mają bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie są wydatkami ponoszonymi w celu powstania lub zwiększenia przychodów oraz zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Brak w tym przypadku związku przyczynowo-skutkowego wyklucza możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że wydatki na catering nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ nie mają one bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1138.2022.2.MJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zwrot środków z funduszu remontowego podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że dokonany przez spółdzielnię mieszkaniową zwrot środków z funduszu remontowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zwrot tych środków nie stanowi przychodu i nie musi być uwzględniany w rozliczeniu rocznym PIT-37.

Czy wynagrodzenie za uczestnictwo w zajęciach sportowych jest zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wynagrodzenie za uczestnictwo w zajęciach sportowych organizowanych przez klub sportowy może być zwolnione z VAT. Klub, działający niekomercyjnie i reinwestujący swoje dochody w rozwój działalności, spełnia wszystkie warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, co umożliwia skorzystanie z tego zwolnienia.

Czy opłata za szkolenie oraz koszty dojazdu i zakwaterowania mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za szkolenie oraz koszty dojazdu i zakwaterowania mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, o ile bezpośrednio wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Czy sprzedaż roślin z domowej uprawy podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że przychody ze sprzedaży roślin pozyskanych z własnych nadwyżek (domowej uprawy) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to roślin, które zostały pozyskane w sposób naturalny i nieprzetworzony, a ich okres wzrostu wynosi powyżej miesiąca.

REKLAMA

Czy dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że dopłata/dofinansowanie ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wypoczynku dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

REKLAMA