Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnia, jak zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki, które nie zostały zaliczone w latach 2018-2021. Według KIS, te wydatki mogą zostać zaliczone jednorazowo w roku 2022, bez względu na limity wyliczone na podstawie nieobowiązującego już art. 15e ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Stan faktyczny oraz pytania wnioskodawcy
Wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych, w latach 2018-2021 poniósł koszty, które podlegały limitowaniu zgodnie z obowiązującym wówczas art. 15e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca uważa również, że nie może zaliczyć wydatków do kosztów uzyskania przychodu bez liczenia "wirtualnych limitów" określonych w art. 15e dla danego roku podatkowego za lata podatkowe następujące po roku 2021. Dodatkowo, Wnioskodawca jest zdania, że jeżeli poniesie wydatki w rozumieniu art. 15e ust. 1 UPDOP w latach podatkowych następujących po 2021, to nie będą miały one znaczenia dla wyczerpywania "wirtualnego limitu" obliczonego na podstawie art. 15e ust. 1 UPDOP.
W związku danym stanem faktycznym oraz stanowiskiem wnioskodawcy, zdecydował się on zapytać organ podatkowy, czy wydatki, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w latach 2018-2021, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w roku 2022 bez względu na limity wyliczone na podstawie nieobowiązującego już art. 15e ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Drugą z kwestii, którą poruszył wnioskodawca, jest pytanie, czy może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wydatki niezaliczone w latach 2018-2021 w związku z wykorzystaniem pełnego limitu określonego w art. 15e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych bazując na kalkulacji "wirtualnego limitu" dla kolejnych lat podatkowych ?
Stanowisko KIS
Stanowisko wnioskodawcy zostało uznane za prawidłowe przez Krajową Informację Skarbową. Zgodnie z interpretacją, podatnicy, którzy przed końcem roku podatkowego rozpoczętego przed dniem 1 stycznia 2022 r. nabyli prawo do odliczenia kosztów na podstawie art. 15e ust. 9 UPDOP, zachowują uprawnienie do odliczenia w zakresie i na zasadach określonych w tym przepisie. Oznacza to, że Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki niezaliczone w latach 2018-2021, jednorazowo w roku 2022, bez względu na limity wyliczone na podstawie nieobowiązującego już art. 15e ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Podsumowanie
Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że wydatki, które nie zostały zaliczone przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodu w latach 2018-2021, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w roku 2022, bez względu na limity wyliczone na podstawie nieobowiązującego już art. 15e ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto, Wnioskodawca może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wydatki niezaliczone w latach 2018-2021, bazując na kalkulacji "wirtualnego limitu" dla kolejnych lat podatkowych. Wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym, ma prawo do odliczenia tych kosztów na podstawie art. 60 ust. 1 Polskiego Ładu w zw. z art. 15e ust. 9 UPDOP.