REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy świadczenie niepieniężne na rzecz spółki przez wspólnika podlega opodatkowaniu VAT?

ciężarówka tir autostrada droga szosa kierowcy delegowani transport drogowy przewozy logistyka
ciężarówka tir autostrada droga szosa kierowcy delegowani transport drogowy przewozy logistyka
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację dotyczącą opodatkowania świadczenia niepieniężnego wykonywanego przez wspólnika spółki z o.o. na rzecz firmy. Organ stwierdził, że takie świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, nawet jeśli wspólnik prowadzi również inną działalność gospodarczą. Otrzymane wynagrodzenie za te usługi będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Świadczenie niepieniężne wykonywane na rzecz spółki

Osoba, która była wspólnikiem spółki z o.o., zwróciła się do Dyrektora KIS w celu uzyskania interpretacji, dotyczącej opodatkowania świadczenia niepieniężnego wykonywanego na rzecz spółki. W opisie stanu faktycznego podano, że wspólnik został zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, takich jak poszukiwanie zleceń na transport odpadów, logistyczna obsługa zleceń oraz pokierowanie taborem w przypadku braku kierowcy. W zamian za te usługi wspólnik otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne. Wynagrodzenie za wykonywane świadczenia niepieniężne zostało określone w uchwale Zgromadzenia Wspólników (stała kwota pieniężna waloryzowana o wskaźnik cen towarów i usług). Wynagrodzenie to może zostać ewentualnie zmienione uchwałą Zgromadzenia Wspólników..

REKLAMA

W uzupełnieniu wniosku podano, że wspólnik prowadzi także działalność gospodarczą związana z transportem towarów.

W związku z tym zadano pytanie: Czy w opisanym stanie faktycznym powinien Pan usługę - świadczenie niepieniężne wykonywane na rzecz spółki - rozpoznać jako czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT uznając siebie za podatnika w rozumieniu art. 15 Ustawy o VAT?

Podlega VAT

REKLAMA

Dyrektor KIS w swojej odpowiedzi podkreślił, że świadczenie niepieniężne wykonywane na rzecz spółki przez wspólnika podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z przepisami, podatnikiem VAT są osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Jednakże, działalność gospodarcza nie obejmuje czynności, z których przychody zostały wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). 

W przypadku opisywanego świadczenia niepieniężnego, wynagrodzenie za nie jest kwalifikowane jako przychód z innych źródeł. Zatem, KIS uznał, że wspólnik powinien rozpoznać świadczenie niepieniężne jako czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

"W analizowanym przypadku będzie Pan podmiotem świadczącym usługę za wynagrodzeniem, a Spółkę należy uznać za korzystającego z takiej usługi. Czynności w zakresie świadczeń niepieniężnych, które będzie Pan zobowiązany wykonywać na rzecz Spółki uznać należy za odpłatne świadczenie usług wykonywane w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej, a otrzymywane wynagrodzenie stanowić będzie należność za te świadczenia. Tym samym, w związku z wykonywaniem na rzecz Spółki opisanych we wniosku powtarzających się świadczeń niepieniężnych będzie Pan działał w charakterze podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, a w konsekwencji wykonywane świadczenia na rzecz Spółki należy uznać za odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Konsekwencją dla pytającego jest konieczność opodatkowania świadczenia niepieniężnego, które wykonuje na rzecz spółki. Otrzymywane wynagrodzenie za te usługi będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.664.2022.2.MKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

    Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

    Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

    Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    REKLAMA

    Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

    Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

    Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

    Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

    REKLAMA

    Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

    Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

    REKLAMA