Czy świadczenie niepieniężne na rzecz spółki przez wspólnika podlega opodatkowaniu VAT?

REKLAMA
REKLAMA
Świadczenie niepieniężne wykonywane na rzecz spółki
Osoba, która była wspólnikiem spółki z o.o., zwróciła się do Dyrektora KIS w celu uzyskania interpretacji, dotyczącej opodatkowania świadczenia niepieniężnego wykonywanego na rzecz spółki. W opisie stanu faktycznego podano, że wspólnik został zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, takich jak poszukiwanie zleceń na transport odpadów, logistyczna obsługa zleceń oraz pokierowanie taborem w przypadku braku kierowcy. W zamian za te usługi wspólnik otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne. Wynagrodzenie za wykonywane świadczenia niepieniężne zostało określone w uchwale Zgromadzenia Wspólników (stała kwota pieniężna waloryzowana o wskaźnik cen towarów i usług). Wynagrodzenie to może zostać ewentualnie zmienione uchwałą Zgromadzenia Wspólników..
REKLAMA
W uzupełnieniu wniosku podano, że wspólnik prowadzi także działalność gospodarczą związana z transportem towarów.
W związku z tym zadano pytanie: Czy w opisanym stanie faktycznym powinien Pan usługę - świadczenie niepieniężne wykonywane na rzecz spółki - rozpoznać jako czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT uznając siebie za podatnika w rozumieniu art. 15 Ustawy o VAT?
Podlega VAT
REKLAMA
Dyrektor KIS w swojej odpowiedzi podkreślił, że świadczenie niepieniężne wykonywane na rzecz spółki przez wspólnika podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z przepisami, podatnikiem VAT są osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Jednakże, działalność gospodarcza nie obejmuje czynności, z których przychody zostały wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
W przypadku opisywanego świadczenia niepieniężnego, wynagrodzenie za nie jest kwalifikowane jako przychód z innych źródeł. Zatem, KIS uznał, że wspólnik powinien rozpoznać świadczenie niepieniężne jako czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.
"W analizowanym przypadku będzie Pan podmiotem świadczącym usługę za wynagrodzeniem, a Spółkę należy uznać za korzystającego z takiej usługi. Czynności w zakresie świadczeń niepieniężnych, które będzie Pan zobowiązany wykonywać na rzecz Spółki uznać należy za odpłatne świadczenie usług wykonywane w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej, a otrzymywane wynagrodzenie stanowić będzie należność za te świadczenia. Tym samym, w związku z wykonywaniem na rzecz Spółki opisanych we wniosku powtarzających się świadczeń niepieniężnych będzie Pan działał w charakterze podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, a w konsekwencji wykonywane świadczenia na rzecz Spółki należy uznać za odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy." - wskazał organ.
Podsumowanie
Konsekwencją dla pytającego jest konieczność opodatkowania świadczenia niepieniężnego, które wykonuje na rzecz spółki. Otrzymywane wynagrodzenie za te usługi będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA