REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy świadczenie niepieniężne na rzecz spółki przez wspólnika podlega opodatkowaniu VAT?

ciężarówka tir autostrada droga szosa kierowcy delegowani transport drogowy przewozy logistyka
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację dotyczącą opodatkowania świadczenia niepieniężnego wykonywanego przez wspólnika spółki z o.o. na rzecz firmy. Organ stwierdził, że takie świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, nawet jeśli wspólnik prowadzi również inną działalność gospodarczą. Otrzymane wynagrodzenie za te usługi będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Świadczenie niepieniężne wykonywane na rzecz spółki

Osoba, która była wspólnikiem spółki z o.o., zwróciła się do Dyrektora KIS w celu uzyskania interpretacji, dotyczącej opodatkowania świadczenia niepieniężnego wykonywanego na rzecz spółki. W opisie stanu faktycznego podano, że wspólnik został zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, takich jak poszukiwanie zleceń na transport odpadów, logistyczna obsługa zleceń oraz pokierowanie taborem w przypadku braku kierowcy. W zamian za te usługi wspólnik otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne. Wynagrodzenie za wykonywane świadczenia niepieniężne zostało określone w uchwale Zgromadzenia Wspólników (stała kwota pieniężna waloryzowana o wskaźnik cen towarów i usług). Wynagrodzenie to może zostać ewentualnie zmienione uchwałą Zgromadzenia Wspólników..

REKLAMA

W uzupełnieniu wniosku podano, że wspólnik prowadzi także działalność gospodarczą związana z transportem towarów.

W związku z tym zadano pytanie: Czy w opisanym stanie faktycznym powinien Pan usługę - świadczenie niepieniężne wykonywane na rzecz spółki - rozpoznać jako czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT uznając siebie za podatnika w rozumieniu art. 15 Ustawy o VAT?

Podlega VAT

REKLAMA

Dyrektor KIS w swojej odpowiedzi podkreślił, że świadczenie niepieniężne wykonywane na rzecz spółki przez wspólnika podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z przepisami, podatnikiem VAT są osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Jednakże, działalność gospodarcza nie obejmuje czynności, z których przychody zostały wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). 

W przypadku opisywanego świadczenia niepieniężnego, wynagrodzenie za nie jest kwalifikowane jako przychód z innych źródeł. Zatem, KIS uznał, że wspólnik powinien rozpoznać świadczenie niepieniężne jako czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W analizowanym przypadku będzie Pan podmiotem świadczącym usługę za wynagrodzeniem, a Spółkę należy uznać za korzystającego z takiej usługi. Czynności w zakresie świadczeń niepieniężnych, które będzie Pan zobowiązany wykonywać na rzecz Spółki uznać należy za odpłatne świadczenie usług wykonywane w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej, a otrzymywane wynagrodzenie stanowić będzie należność za te świadczenia. Tym samym, w związku z wykonywaniem na rzecz Spółki opisanych we wniosku powtarzających się świadczeń niepieniężnych będzie Pan działał w charakterze podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, a w konsekwencji wykonywane świadczenia na rzecz Spółki należy uznać za odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Konsekwencją dla pytającego jest konieczność opodatkowania świadczenia niepieniężnego, które wykonuje na rzecz spółki. Otrzymywane wynagrodzenie za te usługi będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.664.2022.2.MKA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA