Zakup urządzeń placów zabaw i sprawnościowych. Czy gmina może odliczyć VAT?

Czy gmina może odliczyć VAT z inwestycji w zakup urządzeń placów zabaw i sprawnościowych?

W artykule przedstawiono problematykę związaną z odliczaniem podatku VAT przez gminy w kontekście realizacji inwestycji publicznych. Analizujemy możliwość odliczenia podatku VAT związanej z zakupem i montażem urządzeń placów zabaw i urządzeń sprawnościowych przez gminę.

Czy gmina może odliczyć VAT z inwestycji w zakup urządzeń placów zabaw i sprawnościowych?

Podatnik, czyli Gmina, jest czynnym podatnikiem VAT oraz podatnikiem VAT UE. Gmina realizuje zadania własne określone w ustawie o samorządzie gminnym, w tym zadania związane z kulturą fizyczną i turystyką. W ramach realizacji inwestycji pn.: „(...)” Gmina wystąpiła o przyznanie pomocy na operację w ramach poddziałania 19.2 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Umowa o przyznaniu pomocy została zawarta między Gminą a województwem. Inwestycja polega na zakupie i zamontowaniu nowoczesnych urządzeń placów zabaw i urządzeń sprawnościowych na obszarze Gminy. Inwestycja ma na celu rozwinięcie turystyki i rekreacji oraz stworzenie miejsc integracji mieszkańców wsi.

Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT

Według interpretacji KIS lub MF, Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, jeśli towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. W przypadku omawianej inwestycji, Gmina nie osiąga z niej żadnych dochodów, a inwestycja służy społeczności lokalnej. Zatem Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją tej inwestycji.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji organów administracji skarbowej wynika, że Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją inwestycji w zakup i montaż urządzeń placów zabaw i urządzeń sprawnościowych. Inwestycja ta jest realizowana w ramach zadań własnych Gminy, nie osiąga się z niej żadnych dochodów, a korzystanie z niej jest bezpłatne dla społeczności lokalnej. Oznacza to, że Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku VAT związane z tą inwestycją. Organom administracji skarbowej należy się jednakże pozytywnie ocenić inwestycję Gminy jako realizację zadań publicznych i zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.349.2023.1.NW

Podatki
Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?
21 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?
20 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

pokaż więcej
Proszę czekać...