REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy jednostka samorządu terytorialnego może odliczyć VAT związany z realizacją projektu finansowanego przez UE?

VAT związany z realizacją projektu finansowanego przez UE
VAT związany z realizacją projektu finansowanego przez UE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednostka samorządu terytorialnego złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące odzyskania podatku VAT naliczonego związane z nabyciem towarów i usług. Czy podatnik spełnia warunki do odliczenia VAT? Odpowiedź Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) może mieć istotne znaczenie nie tylko dla tego wnioskodawcy, ale również dla innych jednostek samorządu terytorialnego.

VAT związany z realizacją projektu finansowanego przez UE

Podatnik, będący jednostką samorządu terytorialnego, złożył wniosek o dofinansowanie inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, współfinansowanego przez UE. Wnioskodawca wyraził wątpliwości dotyczące możliwości odzyskania podatku VAT naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług w ramach realizacji projektu. Twierdził, że nie spełnia warunków do odliczenia podatku VAT, ponieważ zakupione towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

REKLAMA

Brak prawa do odzyskania podatku VAT w związku z realizacją inwestycji

KIS/MF odpowiedziało na zapytanie Wnioskodawcy, stwierdzając, że w przypadku nabycia towarów i usług, których zakup jest związany z realizacją projektu, podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT. Powołali się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, które stanowią, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT, jeśli towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W przypadku, gdy zakupione towary i usługi służą wyłącznie do realizacji zadań własnych jednostki samorządu terytorialnego, nie ma podstaw do odliczenia podatku VAT.

Podsumowanie

Wnioskodawca, będący jednostką samorządu terytorialnego, otrzymał informację od KIS/MF, że nie będzie miał prawa do odzyskania podatku VAT naliczonego związane z nabyciem towarów i usług w ramach realizacji projektu. Zgodnie z interpretacją organu, w przypadku gdy zakupione towary i usługi mają służyć wyłącznie do realizacji zadań własnych jednostki, a nie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT. Interpretacja ta ma znaczenie dla Wnioskodawcy, który nie będzie mógł odzyskać poniesionego podatku VAT i będzie musiał uwzględnić te koszty we własnym wkładzie. Natomiast dla organów administracji skarbowej interpretacja ta stanowi wytyczną w kwestii możliwości odliczenia podatku VAT w podobnych sytuacjach.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.305.2023.1.EW

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA