Czy odpisy amortyzacyjne od budynków niemieszkalnych w działalności turystycznej są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA
Lokal użytkowy w pensjonacie
Wnioskodawca planuje przejąć własność lokalu użytkowego, który zostanie wynajęty najemcom prowadzącym działalność gospodarczą. Przychody z tytułu najmu mają być rozliczane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Lokal został sklasyfikowany zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych jako budynek niemieszkalny - hotel i budynek zakwaterowania turystycznego. Wnioskodawca zadał pytanie, czy będzie mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od nabytego lokalu.
REKLAMA
Wnioskodawca uważa, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, powinien mieć prawo do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od nabytego lokalu, który jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawca powoływał się na interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, które potwierdzają możliwość zaliczenia takich odpisów do kosztów podatkowych.
Amortyzacja lokali niemieszkalnych
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z znowelizowanym art. 22c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy. Przepis ten nie ma zastosowania do lokali niemieszkalnych. W związku z tym, wnioskodawca będzie miał prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od nabytego lokalu, który jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.