Czy objęcie udziałów w spółce za wkład pieniężny generuje przychód na gruncie ustawy o PIT?
REKLAMA
REKLAMA
Nowe udziały
Wnioskodawca, będący udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zdecydował się na objęcie nowych udziałów w spółce. Wnioskodawca jest zdania, że objęcie nowych udziałów w spółce nie generuje przychodu na gruncie ustawy PIT. W swoim stanowisku, wnioskodawca odwołał się do art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który stanowi podstawową normę prawa w zakresie ustanawiania przepisów prawa podatkowego. Wnioskodawca powołał się także na orzecznictwo sądów administracyjnych, które potwierdza, że w odniesieniu do prawa podatkowego obowiązuje nakaz wykładni ścisłej, tym samym nie można domniemywać obowiązku podatkowego, czy też stosować rozszerzającej wykładni przepisów podatkowych na niekorzyść podatnika.
REKLAMA
Ważny jest rodzaj wkładu
W swojej interpretacji, organ podatkowy podkreślił, że ustawa PIT nie zawiera odrębnego przepisu, który odnosiłby się bezpośrednio do kwestii powstania przychodu w sytuacji wnoszenia wkładu pieniężnego do spółki. Dyrektor KIS stwierdził, że w sytuacji objęcia przez wnioskodawcę nowych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład pieniężny, według wartości nominalnej, z uwagi na charakter wnoszonego wkładu nie powstanie po stronie wnioskodawcy przychód do opodatkowania w momencie objęcia ww. udziałów na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (a contrario), gdyż przepis ten odnosi się do sytuacji, kiedy podatnik wnosi do spółki wkład niepieniężny.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA