Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy po ustaniu stosunku pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Ustanie stosunku pracy a obliczanie zaliczki na podatek dochodowy
Wnioskodawca zwrócił się do KIS z pytaniem dotyczącym obliczania zaliczki na podatek dochodowy po ustaniu stosunku pracy. Konkretnie, chodziło o sytuację, w której pracownik, który złożył oświadczenie o spełnieniu warunków do stosowania ulgi dla pracujących seniorów, kończy stosunek pracy. Wnioskodawca chciał wiedzieć, jak powinien obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop i odprawy emerytalnej.
REKLAMA
Wnioskodawca uważał, że po ustaniu stosunku pracy, zaliczka na podatek dochodowy powinna być obliczana bez uwzględnienia ulgi dla pracujących seniorów. Wnioskodawca argumentował, że oświadczenie o spełnieniu warunków do stosowania ulgi wygasa w momencie zakończenia stosunku pracy. Zdaniem wnioskodawcy zaliczkę na podatek dochodowy od wypłaconych przychodów należało pobrać i odprowadzić do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ z tytułu otrzymywania tych przychodów podatnik nie podlegał już ubezpieczeniom społecznym jako pracownik, czyli z kodem tytułu ubezpieczenia 0110 00.
Stanowisko fiskusa
REKLAMA
Dyrektor KIS w swojej interpretacji wyjaśnił, że płatnik, dokonując wypłat po ustaniu stosunku pracy, powinien pominąć oświadczenie złożone przez pracownika podczas trwania stosunku pracy. Tym samym, płatnik jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia oraz innych przychodów ze stosunku pracy z pominięciem ulgi dla pracujących seniorów.
Jednakże organ zaznaczył, że po ustaniu stosunku prawnego stanowiącego podstawę dokonywania przez płatnika świadczeń podatnikowi, podatnik może złożyć płatnikowi "nowe" oświadczenie/wniosek, które będzie mogło mieć wpływ na obliczanie zaliczki na podatek od świadczeń dokonywanych po ustaniu stosunku prawnego.
Dyrektor KIS podkreślił, że posiadanie przez pracownika uprawnień do emerytury, która nie została wypłacona przed dniem wypłaty wynagrodzenia, nie wyklucza go z korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, data faktycznej wypłaty emerytury (przed czy po dniu wypłaty wynagrodzenia ze stosunku pracy) ma znaczenie.
Podsumowanie
Dyrektor KIS wskazał, że płatnik był zobowiązany, zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy z tytułu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop i odprawy emerytalnej, ponieważ złożone przez podatnika oświadczenie wygasło po ustaniu stosunku pracy i nie złożył on ponownego oświadczenia. Zarazem stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym naliczono zaliczkę na podatek dochodowy od wypłaconych przychodów, ponieważ z tytułu otrzymywania tych przychodów nie podlegała już ubezpieczeniom społecznym jako pracownik, zostało uznane za nieprawidłowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.