Podatnik, który faktycznie wykonuje władzę rodzicielską i utrzymuje dzieci, może odliczyć ulgę prorodzinną
REKLAMA
REKLAMA
Władza rodzicielska dla jednego rodzica
Podatnik zamieszkiwał z byłym małżonkiem i razem wychowywali dzieci do końca 2018 roku. Od stycznia 2019 roku podatnik nie mieszka już z byłym małżonkiem, ale dzieci zamieszkują z jednym z nich (matką). Ojciec dzieci postanowił odliczyć sobie ulgę prorodzinną za córkę za cały 2021 rok, pomimo że dzieci mieszkały z matką i były na jej utrzymaniu. Kobieta wykonuje władzę rodzicielską faktycznie od 2019 roku, co potwierdził Sąd Rejonowy. Utrzymuje ona dzieci, opłaca ich potrzeby i zajęcia dodatkowe, oraz zapewnia im odpowiedni rozwój fizyczny i psychiczny.
REKLAMA
Ulga przysługuje
Dyrektor KIS potwierdził, że matka ma prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej za dwójkę dzieci za cały 2021 rok. Wynika to z faktu, że podatnik faktycznie wykonuje władzę rodzicielską i dzieci zamieszkują z nim. Znajduje to odzwierciedlenie w art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podsumowanie
Jak wynika z interpretacji, podatnik (matka) ma prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej za dwójkę dzieci za cały 2021 rok, ponieważ dzieci zamieszkują z nią i matka faktycznie wykonuje władzę rodzicielską. Może skorzystać z ulgi prorodzinnej w pełnej wysokości, co przyniesie korzyści podatkowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.