Spółka powstała z podziału spółki X. Spółka będzie uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków ponad limit przypadających na nią zgodnie z proporcją, przez pięć kolejnych lat podatkowych, niezależnie od osiągniętego wyniku podatkowego.
Stan faktyczny
A. sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest spółką kapitałową podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka została zawiązana w lutym 2022 r. w wyniku przeprowadzenia podziału przez przejęcie innej polskiej spółki kapitałowej, będącej polskim rezydentem podatkowym (dalej: Spółka Dzielona). Spółka Dzielona prowadziła działalność produkcyjno-handlową, a Spółka przejęła jedną z dwóch zorganizowanych części przedsiębiorstwa, prowadzonych dotychczas przez Spółkę Dzieloną.
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będzie uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodu Wydatków ponad Limit przypadających na nią zgodnie z Proporcją, przez pięć kolejnych lat podatkowych, niezależnie od osiągniętego wyniku podatkowego.
Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)
Dyrektor KIS, w odpowiedzi na wniosek, potwierdził, że zarówno Spółka z o.o., jak i Spółka B, zachowują prawo do odliczenia tych wydatków przez pięć kolejnych lat podatkowych. Spółka będzie uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodu Wydatków ponad limit przypadających na nią zgodnie z proporcją, przez pięć kolejnych lat podatkowych, niezależnie od osiągniętego wyniku podatkowego.
Wnioskodawca prawidłowo zauważył, że zgodnie z art. 15e ust. 9 ustawy o CIT, prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Wydatków ponad Limit, przypadających na Spółkę zgodnie z Proporcją, przez pięć kolejnych lat podatkowych, niezależnie od osiągniętego wyniku podatkowego, przechodzi na Spółkę.
Podsumowanie
Spółka będzie uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodu Wydatków ponad limit przypadających na nią zgodnie z proporcją, przez pięć kolejnych lat podatkowych, niezależnie od osiągniętego wyniku podatkowego. Interpretacja ta jest zgodna z literą prawa i celami, jakie ustawodawca miał na uwadze, wprowadzając regulacje dotyczące zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponad Limit.