Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że usługi świadczone przez wnioskodawcę, które nie spełniają cech doradztwa ani innych czynności wyłączających prawo do zwolnienia, uprawniają go do korzystania ze zwolnienia z zapłaty podatku VAT.
- Usługi kierownika projektu, a zwolnienie podmiotowe
- KIS: usługi kierownika projektu są zwolnione z zapłaty VAT
Usługi kierownika projektu, a zwolnienie podmiotowe
Wnioskodawca planuje rozpocząć działalność gospodarczą, w ramach której będzie świadczył usługi w charakterze kierownika projektu. Usługi będą polegały na koordynacji projektów, współpracy z osobami prowadzącymi prace, raportowaniu przebiegu realizacji projektów, kontrolowaniu wydatków z budżetu projektu, tworzeniu baz danych oraz uczestnictwie w targach, szkoleniach i konferencjach. Wnioskodawca przewiduje, że wartość sprzedaży z tytułu prowadzonej działalności nie przekroczy kwoty 200 000 zł, natomiast w następnych latach działalności przewiduje przekroczenie tej kwoty. Wnioskodawca wcześniej już korzystał ze zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku od towarów i usług, ale działalność ta została zamknięta z końcem roku 2018.
Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy wnioskodawca ma prawo korzystać ze zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku od towarów i usług. W ocenie wnioskodawcy, zachodzi możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.
KIS: usługi kierownika projektu są zwolnione z zapłaty VAT
KIS stwierdziła, że przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że świadczone usługi przez wnioskodawcę nie spełniają cech doradztwa oraz nie obejmują innych czynności wyłączających prawo do zwolnienia podmiotowego. KIS uznała, że wnioskodawca jest uprawniony do korzystania ze zwolnienia od podatku, zgodnie z art. 113 ust. 1 i 9 u ustawy o VAT.
KIS wyjaśniła, że dostawa towarów oznacza przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast świadczenie usług to każde działanie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów. Organ podkreślił, że zwolnień podatkowych nie stosuje się do podatników świadczących m.in. usługi w zakresie doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt).
KIS zaznaczyła, że w przypadku, gdy w trakcie roku podatkowego wartość sprzedaży przekroczy kwotę 200 000 zł wyliczoną w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, zwolnienie podatkowe straci moc od momentu wykonania czynności, w wyniku których przekroczono tę kwotę.