Prawo do pełnej ulgi prorodzinnej dla samotnie wychowującego rodzica - Interpretacja KIS
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny
Wnioskodawczyni, będąca matką dwójki małoletnich dzieci, po rozwodzie głównie sama wykonywała władzę rodzicielską. Dzieci na co dzień mieszkały z nią, a ona pełniła wszystkie obowiązki związane z ich wychowaniem. Ojciec dzieci widywał się z nimi co dwa tygodnie i płacił zasądzone alimenty, ale nie uczestniczył aktywnie w ich wychowaniu ani nie ponosił innych kosztów związanych z ich utrzymaniem.
REKLAMA
Wnioskodawczyni uważała, że jako główna opiekunka dzieci, powinna mieć prawo do pełnej ulgi prorodzinnej. Dlatego też, zdecydowała się zadać pytanie, czy ma prawo do pełnej ulgi prorodzinnej, mimo że ojciec dzieci ma pełnię praw rodzicielskich, ale nie uczestniczy aktywnie w ich wychowaniu.
Stanowisko KIS
REKLAMA
KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. Wskazał, że samo posiadanie władzy rodzicielskiej bez jej faktycznego wykonywania, podobnie jak sporadyczne kontakty z dzieckiem czy płacenie alimentów, nie wystarcza do zastosowania ulgi prorodzinnej. W sytuacji, gdy tylko jeden z rodziców wykonuje władzę rodzicielską, nie ma zastosowania zasada, zgodnie z którą przysługującą rodzicom kwotę ulgi na dziecko rodzice mogą odliczyć w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.
KIS uznał, że skoro to wnioskodawczyni wykonywała władzę rodzicielską bez udziału drugiego rodzica, to wyłącznie jej przysługuje prawo do dokonania odliczenia w ramach ulgi prorodzinnej w pełnej wysokości, tj. 100% kwoty w rozliczeniu podatkowym za rok 2022.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.