Kiedy przysługuje ulga prorodzinna?
REKLAMA
REKLAMA
Separacja i rozwód
Wnioskodawczyni, będąca matką dwójki małoletnich dzieci, była w separacji faktycznej od połowy kwietnia 2020 r. i od tego czasu samotnie wychowywała dzieci. W marcu 2021 r. sąd orzekł rozwód. Wnioskodawczyni sprawowała władzę rodzicielską nad dziećmi, dbała o ich zdrowie, edukację, i ponosiła wszelkie koszty związane z ich utrzymaniem.
REKLAMA
Wnioskodawczyni zapytała, czy za rok 2021 przysługiwało jej prawo do dokonania odliczeń ulgi prorodzinnej wynikającej z art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w pełnej wysokości na dwoje małoletnich dzieci. W jej ocenie, przysługiwało jej to prawo, ponieważ w 2021 r. wyłącznie ona sprawowała władzę rodzicielską nad swoimi dziećmi.
Władza rodzicielska
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe. Zwrócił uwagę na fakt, że wnioskodawczyni wykonywała władzę rodzicielską nad dziećmi i ponosiła koszty ich utrzymania. Wskazał również, że zgodnie z art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, warunkiem zastosowania ulgi na małoletnie dziecko jest wykonywanie w stosunku do tego dziecka władzy rodzicielskiej. W świetle przedstawionego stanu faktycznego i obowiązujących przepisów, wnioskodawczyni miała prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej w pełnej wysokości na dwoje małoletnich dzieci za rok 2021.
Dyrektor KIS podkreślił, że miejsce zamieszkania małoletnich dzieci jest takie samo jak miejsce zamieszkania rodziców lub tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. W przypadku wnioskodawczyni, sąd w wyroku rozwodowym pozostawił władzę rodzicielską nad małoletnimi dziećmi obojgu rodzicom, ale ustalił miejsce zamieszkania małoletnich dzieci przy matce.
REKLAMA
REKLAMA