REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy nabyciu bonu rezerwacyjnego - interpretacja KIS

Banknotes,Polish,Zloty,Pln,And,Polish,Translation,For,Vat,In
Banknotes,Polish,Zloty,Pln,And,Polish,Translation,For,Vat,In
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja indywidualna Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnia moment powstania obowiązku podatkowego w związku z nabyciem bonu rezerwacyjnego. Zgodnie z interpretacją, obowiązek podatkowy powstaje w momencie faktycznej dostawy towaru lub wykonania usługi, do której uprawnia dany bon, a nie w momencie jego nabycia.

Stan faktyczny

Spółka cywilna prowadząca działalność gastronomiczną w dwóch lokalach oferuje swoim klientom możliwość rezerwacji stolików poprzez nabycie bonu rezerwacyjnego. Klienci wpłacają na rachunek bankowy spółki ustaloną kwotę ryczałtową na usługi gastronomiczne, które mogą zostać zmienione za porozumieniem nabywcy i sprzedawcy. Bon rezerwacyjny jest realizowany jednorazowo i stanowi zapłatę na poczet przyszłej usługi.

REKLAMA

Stanowisko oraz pytanie wnioskodawcy

REKLAMA

Wnioskodawca uważa, że obowiązek podatkowy VAT powstaje dopiero w momencie realizacji rezerwacji - wykorzystania bonu rezerwacyjnego przez konkretnego klienta. Wnioskodawca argumentuje, że wpłata za bon rezerwacyjny jest dokonywana na poczet nieskonkretyzowanej transakcji, a otrzymanie takich płatności nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT. 

W związku ze swoim stanowiskiem, wnioskodawca zdecydował się zadać pytanie, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT - czy w momencie zapłaty rezerwacji/nabycia bonu rezerwacyjnego, czy dopiero w momencie realizacji rezerwacji/wykorzystania bonu rezerwacyjnego przez konkretnego klienta?

Stanowisko KIS

Krajowa Informacja Skarbowa zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją, obowiązek podatkowy powstaje w momencie faktycznej dostawy towaru lub wykonania usługi, do których uprawnia dany bon. Innymi słowy, obowiązek rozpoznania podatku VAT powstaje w momencie skorzystania z danego bonu, a więc w momencie faktycznej dostawy towarów czy wykonania usług, do których uprawnia dany bon, dopiero wówczas zaistnieje możliwość określenia wysokości podatku należnego.

Podsumowanie

Z przedstawionej interpretacji indywidualnej wynika, że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje dopiero w momencie realizacji rezerwacji, a nie w momencie nabycia bonu rezerwacyjnego. To oznacza, że podatek VAT jest naliczany w momencie, gdy klient faktycznie korzysta z usługi, a nie w momencie, gdy dokonuje płatności za bon rezerwacyjny. Jest to istotne dla podmiotów prowadzących działalność gastronomiczną, które oferują swoim klientom możliwość rezerwacji stolików za pomocą bonów rezerwacyjnych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.662.2022.2.MK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA