REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie paliwa, jako prezentu o małej wartości, podlega opodatkowaniu VAT?

Jakie są skutki wyroku TSUE w sprawie kart paliwowych
Jakie są skutki wyroku TSUE w sprawie kart paliwowych
Jakie są skutki wyroku TSUE w sprawie kart paliwowych

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, ze nieodpłatne przekazanie paliwa (gazu LPG, benzyny, oleju napędowego) klientowi, jako prezentu o małej wartości (do 20 zł), nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT oraz nie podlega ewidencji w kasie fiskalnej.

Upominek w postaci paliwa

REKLAMA

Spółka cywilna prowadzi stację kontroli pojazdów i stację paliw. Cena za badanie techniczne pojazdu jest uregulowana Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów. Do badania technicznego klient otrzymuje upominki, w tym paliwo (gaz LPG, benzynę, olej napędowy). Prezenty są kupowane jako towar handlowy w celu dalszej odsprzedaży, a spółce przysługuje prawo do odliczenia z tytułu ich nabycia. Do końca 2020 roku, przekazywane towary były ewidencjonowane na kasie fiskalnej i opodatkowane podatkiem VAT, ponieważ cena nabycia przekraczała 10 zł. Od 1 stycznia 2021 roku, na mocy art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, kwota prezentów o małej wartości została podwyższona do 20 zł. Obecnie przekazywane upominki, w tym paliwo, nie przekraczają tej kwoty.

REKLAMA

W związku z tym, zadano pytanie, czy nieodpłatne przekazanie paliwa (gazu LPG, benzyny, oleju napędowego) klientowi, jako prezentu o małej wartości (do 20 zł), podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i czy podlega ewidencji w kasie fiskalnej.

Brak VAT 

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), nieodpłatne przekazanie upominków, w tym paliwa, o jednostkowej cenie nabycia do 20 zł klientowi, który wykonał badanie techniczne, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. 

"Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że skoro w rozpatrywanej sprawie nieodpłatne przekazanie upominków, w tym paliwa (gazu LPG, benzyny, oleju napędowego) o jednostkowej cenie nabycia do 20 zł klientowi, który wykonał u Państwa badanie techniczne, nie podlega opodatkowaniu VAT, to czynność ta nie jest zrównana z odpłatną dostawą towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a w konsekwencji nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej." - wskazał organ.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, nieodpłatne przekazanie paliwa (gazu LPG, benzyny, oleju napędowego) klientowi, jako prezentu o jednostkowej cenie nabycia do 20 zł, w ramach badania technicznego pojazdu, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Przekazanie takiego prezentu nie wymaga również ewidencjonowania na kasie fiskalnej. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.670.2022.1.JM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA