REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wniesienie wkładu pieniężnego do spółki komandytowej powoduje opodatkowanie?

pieniądze
pieniądze
pieniądze

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnia, że przystąpienie do spółki komandytowej poprzez wniesienie wkładu pieniężnego nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Dodatkowo, wniesiony wkład może być rozpoznany jako koszt podatkowy w przypadku przyszłego zbycia praw i obowiązków w spółce.

Stan faktyczny

REKLAMA

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną i podatnikiem podatku dochodowego, planuje przystąpić do spółki komandytowej jako komandytariusz. W zamian za przystąpienie, wnosi wkład pieniężny o wartości niższej niż wartość rynkowa udziału w spółce. Wnioskodawca zyskuje prawo do udziału w zyskach spółki.

REKLAMA

Wnioskodawca jest zdania, że planowane wniesienie wkładu pieniężnego do spółki i uzyskanie statusu wspólnika (komandytariusza) Spółki, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Ponadto, wnioskodawca uważa, że będzie uprawniony do rozpoznania kosztów podatkowych w wysokości wartości wkładu pieniężnego wniesionego do spółki w przypadku ewentualnego zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce w przyszłości. W związku z danym stanem faktycznym oraz stanowiskiem wnioskodawcy, zdecydował się on zadać 2 pytania - czy planowane wniesienie wkładu pieniężnego do spółki i uzyskanie statusu wspólnika (komandytariusza) Spółki, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT? A także, czy Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów podatkowych w wysokości wartości wkładu pieniężnego wniesionego do spółki w przypadku ewentualnego zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce w przyszłości?

Stanowisko KIS

KIS potwierdza stanowisko wnioskodawcy. Wniesienie wkładu pieniężnego do spółki komandytowej i uzyskanie statusu wspólnika nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Wnioskodawca będzie mógł rozpoznać koszty podatkowe w wysokości wartości wkładu pieniężnego wniesionego do spółki w przypadku przyszłego zbycia praw i obowiązków w spółce.

KIS odwołuje się do przepisów Ustawy o PIT, które różnicują skutki podatkowe objęcia udziałów w spółce w zależności od rodzaju wkładu. W przypadku wkładu niepieniężnego powstaje przychód, natomiast w przypadku wkładu pieniężnego - przychód podatkowy nie powstaje. Dodatkowo, wydatki związane z objęciem udziałów w spółce mogą stanowić koszty uzyskania przychodów podatnika w momencie ich zbycia. KIS podkreśliła również, że interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że planowane wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu pieniężnego do spółki komandytowej oraz uzyskanie statusu wspólnika (komandytariusza) Spółki, któremu przysługiwać będzie 5% udział w zyskach Spółki, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Dodatkowo, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów podatkowych w wysokości wartości wkładu pieniężnego wniesionego do Spółki w przypadku ewentualnego zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce w przyszłości. Wnioskodawca ma prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wydatków na wniesiony wkład pieniężny w momencie zbycia ogółu praw i obowiązków Spółce w zamian za wynagrodzenie stanowiące przychód Wnioskodawcy podlegający opodatkowaniu na gruncie przepisów Ustawy o PIT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.740.2022.1.MR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA