REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wniesienie wkładu pieniężnego do spółki komandytowej powoduje opodatkowanie?

pieniądze
pieniądze

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnia, że przystąpienie do spółki komandytowej poprzez wniesienie wkładu pieniężnego nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Dodatkowo, wniesiony wkład może być rozpoznany jako koszt podatkowy w przypadku przyszłego zbycia praw i obowiązków w spółce.

Stan faktyczny

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną i podatnikiem podatku dochodowego, planuje przystąpić do spółki komandytowej jako komandytariusz. W zamian za przystąpienie, wnosi wkład pieniężny o wartości niższej niż wartość rynkowa udziału w spółce. Wnioskodawca zyskuje prawo do udziału w zyskach spółki.

REKLAMA

Wnioskodawca jest zdania, że planowane wniesienie wkładu pieniężnego do spółki i uzyskanie statusu wspólnika (komandytariusza) Spółki, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Ponadto, wnioskodawca uważa, że będzie uprawniony do rozpoznania kosztów podatkowych w wysokości wartości wkładu pieniężnego wniesionego do spółki w przypadku ewentualnego zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce w przyszłości. W związku z danym stanem faktycznym oraz stanowiskiem wnioskodawcy, zdecydował się on zadać 2 pytania - czy planowane wniesienie wkładu pieniężnego do spółki i uzyskanie statusu wspólnika (komandytariusza) Spółki, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT? A także, czy Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów podatkowych w wysokości wartości wkładu pieniężnego wniesionego do spółki w przypadku ewentualnego zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce w przyszłości?

Stanowisko KIS

REKLAMA

KIS potwierdza stanowisko wnioskodawcy. Wniesienie wkładu pieniężnego do spółki komandytowej i uzyskanie statusu wspólnika nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Wnioskodawca będzie mógł rozpoznać koszty podatkowe w wysokości wartości wkładu pieniężnego wniesionego do spółki w przypadku przyszłego zbycia praw i obowiązków w spółce.

KIS odwołuje się do przepisów Ustawy o PIT, które różnicują skutki podatkowe objęcia udziałów w spółce w zależności od rodzaju wkładu. W przypadku wkładu niepieniężnego powstaje przychód, natomiast w przypadku wkładu pieniężnego - przychód podatkowy nie powstaje. Dodatkowo, wydatki związane z objęciem udziałów w spółce mogą stanowić koszty uzyskania przychodów podatnika w momencie ich zbycia. KIS podkreśliła również, że interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że planowane wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu pieniężnego do spółki komandytowej oraz uzyskanie statusu wspólnika (komandytariusza) Spółki, któremu przysługiwać będzie 5% udział w zyskach Spółki, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Dodatkowo, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów podatkowych w wysokości wartości wkładu pieniężnego wniesionego do Spółki w przypadku ewentualnego zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce w przyszłości. Wnioskodawca ma prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wydatków na wniesiony wkład pieniężny w momencie zbycia ogółu praw i obowiązków Spółce w zamian za wynagrodzenie stanowiące przychód Wnioskodawcy podlegający opodatkowaniu na gruncie przepisów Ustawy o PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.740.2022.1.MR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA