Czy wniesienie wkładu pieniężnego do spółki komandytowej powoduje opodatkowanie?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny
Wnioskodawca, będący osobą fizyczną i podatnikiem podatku dochodowego, planuje przystąpić do spółki komandytowej jako komandytariusz. W zamian za przystąpienie, wnosi wkład pieniężny o wartości niższej niż wartość rynkowa udziału w spółce. Wnioskodawca zyskuje prawo do udziału w zyskach spółki.
REKLAMA
Wnioskodawca jest zdania, że planowane wniesienie wkładu pieniężnego do spółki i uzyskanie statusu wspólnika (komandytariusza) Spółki, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Ponadto, wnioskodawca uważa, że będzie uprawniony do rozpoznania kosztów podatkowych w wysokości wartości wkładu pieniężnego wniesionego do spółki w przypadku ewentualnego zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce w przyszłości. W związku z danym stanem faktycznym oraz stanowiskiem wnioskodawcy, zdecydował się on zadać 2 pytania - czy planowane wniesienie wkładu pieniężnego do spółki i uzyskanie statusu wspólnika (komandytariusza) Spółki, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT? A także, czy Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów podatkowych w wysokości wartości wkładu pieniężnego wniesionego do spółki w przypadku ewentualnego zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce w przyszłości?
Stanowisko KIS
REKLAMA
KIS potwierdza stanowisko wnioskodawcy. Wniesienie wkładu pieniężnego do spółki komandytowej i uzyskanie statusu wspólnika nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Wnioskodawca będzie mógł rozpoznać koszty podatkowe w wysokości wartości wkładu pieniężnego wniesionego do spółki w przypadku przyszłego zbycia praw i obowiązków w spółce.
KIS odwołuje się do przepisów Ustawy o PIT, które różnicują skutki podatkowe objęcia udziałów w spółce w zależności od rodzaju wkładu. W przypadku wkładu niepieniężnego powstaje przychód, natomiast w przypadku wkładu pieniężnego - przychód podatkowy nie powstaje. Dodatkowo, wydatki związane z objęciem udziałów w spółce mogą stanowić koszty uzyskania przychodów podatnika w momencie ich zbycia. KIS podkreśliła również, że interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Podsumowanie
Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że planowane wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu pieniężnego do spółki komandytowej oraz uzyskanie statusu wspólnika (komandytariusza) Spółki, któremu przysługiwać będzie 5% udział w zyskach Spółki, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Dodatkowo, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów podatkowych w wysokości wartości wkładu pieniężnego wniesionego do Spółki w przypadku ewentualnego zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce w przyszłości. Wnioskodawca ma prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wydatków na wniesiony wkład pieniężny w momencie zbycia ogółu praw i obowiązków Spółce w zamian za wynagrodzenie stanowiące przychód Wnioskodawcy podlegający opodatkowaniu na gruncie przepisów Ustawy o PIT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.