REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy dzierżawa prywatnej nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT?

Czy dzierżawa prywatnej nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT?
Czy dzierżawa prywatnej nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT?
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W interpretacji indywidualnej z dnia 20 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) rozpatrywał pytanie podatnika wydzierżawiającego swoją prywatną nieruchomość (działkę  gruntu). Zdaniem organu podatkowego dzierżawa prywatnej działki podlega opodatkowaniu VAT, nawet jeśli ta dzierżawa nie jest przedmiotem zarejestrowanej formalnie działalności gospodarczej.

Dzierżawa prywatnej nieruchomości a VAT

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym prowadzącym jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie szkoleń. Dodatkowo, jest (wraz z żoną) współwłaścicielem gruntu rolnego, który został oddany w dzierżawę spółce górniczej na wydobywanie złóż piasków. Wnioskodawca planuje opodatkować przychody z dzierżawy jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wartość czynszu dzierżawy przekracza kwotę 200 tys. zł rocznie.

REKLAMA

Wnioskodawca zadał Dyrektorowi KIS pytanie, czy dzierżawa przedmiotowej nieruchomości będzie podlegała VAT. Jego stanowisko było takie, że dzierżawa będzie dokonywana z majątku osobistego, niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, a zatem nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Stanowisko Dyrektora KIS

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. W uzasadnieniu swojego stanowiska, Dyrektor KIS wskazał, że dzierżawa stanowi odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Dodatkowo, dzierżawa nosi znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 tejże ustawy, bez względu na to, czy jest prowadzona w ramach osobistej działalności gospodarczej, czy nie.

Organ podatkowy podkreślił podkreślił, że "działalność gospodarcza" obejmuje wszystkie czynności producenta, handlowca lub usługodawcy, w tym czynności wydobywcze, rolnicze i zawodowe. W szczególności obejmuje ona czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub środków trwałych w sposób ciągły do celów zarobkowych.

Dyrektor KIS stwierdził też, że: "(…) majątek prywatny to majątek danej osoby fizycznej, który nie jest przez nią wykorzystywany dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, a w całym okresie posiadania tego majątku osoba ta musi wykazywać zamiar wykorzystywania go w ramach majątku osobistego.

Wydzierżawianie przez Pana oraz Pana małżonkę działki nr 1, spowodowało, że utraciła ona charakter majątku prywatnego. Wykorzystywanie przez Pana w sposób ciągły dla celów zarobkowych działki nr 1 powoduje, że jest ona wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, a nie wyłącznie w ramach majątku osobistego.

Zatem, wykorzystanie przez Pana działki nr 1 w działalności polegającej na dzierżawie, będzie stanowiło odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Tym samym, czynność ta będzie wypełniała określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej, a Pan będzie działał jako podatnik VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy."

W konsekwencji, Dyrektor KIS stwierdził, że dzierżawa nieruchomości przez wnioskodawcę, nawet jeśli jest prowadzona poza ramami jego działalności gospodarczej, jest usługą podlegającą opodatkowaniu VAT.

Podsumowując, interpretacja Dyrektora KIS z dnia 20 stycznia 2023 r. może mieć istotne konsekwencje dla podatników, którzy dzierżawią nieruchomości. W świetle tej interpretacji, dzierżawa nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT, niezależnie od tego, czy jest prowadzona w ramach działalności gospodarczej, czy nie. To stanowisko może mieć wpływ na wiele osób i firm, które dzierżawią nieruchomości, i które do tej pory nie uważały tych działań za podlegające opodatkowaniu VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.795.2022.5.MGO

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

    REKLAMA

    Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

    Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

    Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

    REKLAMA

    Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

    Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

    REKLAMA