REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy cesja praw majątkowych do mieszkania od rodziców jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn?

Czy cesja praw majątkowych do mieszkania od rodziców jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn?
Czy cesja praw majątkowych do mieszkania od rodziców jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule przedstawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w przypadku przekazania przez rodziców swojemu dziecku praw majątkowych do mieszkania w drodze cesji praw do umowy deweloperskiej. 

Stan faktyczny

O interpretację wystąpił pewien podatnik, którego rodzice w 2020 roku zawarli umowę deweloperską na budowę i przeniesienie własności lokalu mieszkalnego. Rodzice wnioskodawcy, posiadający małżeńską wspólnotę majątkową, już otrzymali od dewelopera wybudowane mieszkanie. Teraz pragną przekazać to mieszkanie synowi poprzez przeniesienie praw majątkowych do tego lokalu w umowie zawieranej w formie aktu notarialnego z deweloperem.

Wnioskodawca zadał Dyrektorowi  KIS dwa pytania. Po pierwsze, czy cesja praw majątkowych z umowy deweloperskiej, zawarta w formie aktu notarialnego, zwolni go z podatku od spadków i darowizn. Po drugie, czy będzie zwolniony z konieczności dokonania zgłoszenia właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, biorąc pod uwagę, że cesja praw majątkowych nastąpi w formie aktu notarialnego. Wnioskodawca był zdania, że będzie zwolniony z obu obowiązków ze względu na stopień pokrewieństwa z rodzicami.

REKLAMA

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: 

Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn m.in. gdy przyjmie formę darowizny. Cesja nie jest co do zasady tytułem prawnym, nabycie na podstawie którego jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn.

Ale umowa cesji może przyjąć formę darowizny, jeżeli posiada cechy darowizny, tzn. oświadczenie darczyńcy (darczyńców) o przekazaniu darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny oraz cesja dokonywana jest bezpłatnie, tzn. kosztem majątku cedenta (darczyńcy), a cesjonariusz (obdarowany) nie jest zobowiązany do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za dokonaną cesję.

A zgodnie z art. 4a ust. 1 tej samej ustawy, darowizny dokonane na rzecz dzieci, pasierbów, rodziców, pasierbów, małżonka, rodzeństwa, ojczyma lub macochy są zwolnione z podatku. W związku z tym, cesja praw majątkowych z umowy deweloperskiej, dokonana w formie darowizny, podlega zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Co więcej, Dyrektor KIS potwierdził, że wnioskodawca jest zwolniony z obowiązku zgłoszenia cesji praw majątkowych do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego, bowiem cesja w formie umowy darowizny ma zostać zrealizowana aktem notarialnym.

Końcowo Dyrektor KIS stwierdził:
"(…) zawarcie umowy cesji praw z umowy deweloperskiej - o ile w istocie przybierze ona formę umowy darowizny praw majątkowych od Pana rodziców na Pana rzecz, tj. osoby wymienionej w zamkniętym katalogu określonym w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, będzie korzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a powołanej ustawy.
Jak słusznie Pan stwierdził, stosownie do treści art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie będzie ciążył na Panu obowiązek zgłoszenia nabycia ww. prawa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.157.2022.1.DR

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA