REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy cesja praw majątkowych do mieszkania od rodziców jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn?

Czy cesja praw majątkowych do mieszkania od rodziców jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn?
Czy cesja praw majątkowych do mieszkania od rodziców jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule przedstawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w przypadku przekazania przez rodziców swojemu dziecku praw majątkowych do mieszkania w drodze cesji praw do umowy deweloperskiej. 

Stan faktyczny

O interpretację wystąpił pewien podatnik, którego rodzice w 2020 roku zawarli umowę deweloperską na budowę i przeniesienie własności lokalu mieszkalnego. Rodzice wnioskodawcy, posiadający małżeńską wspólnotę majątkową, już otrzymali od dewelopera wybudowane mieszkanie. Teraz pragną przekazać to mieszkanie synowi poprzez przeniesienie praw majątkowych do tego lokalu w umowie zawieranej w formie aktu notarialnego z deweloperem.

Wnioskodawca zadał Dyrektorowi  KIS dwa pytania. Po pierwsze, czy cesja praw majątkowych z umowy deweloperskiej, zawarta w formie aktu notarialnego, zwolni go z podatku od spadków i darowizn. Po drugie, czy będzie zwolniony z konieczności dokonania zgłoszenia właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, biorąc pod uwagę, że cesja praw majątkowych nastąpi w formie aktu notarialnego. Wnioskodawca był zdania, że będzie zwolniony z obu obowiązków ze względu na stopień pokrewieństwa z rodzicami.

REKLAMA

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: 

Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn m.in. gdy przyjmie formę darowizny. Cesja nie jest co do zasady tytułem prawnym, nabycie na podstawie którego jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn.

Ale umowa cesji może przyjąć formę darowizny, jeżeli posiada cechy darowizny, tzn. oświadczenie darczyńcy (darczyńców) o przekazaniu darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny oraz cesja dokonywana jest bezpłatnie, tzn. kosztem majątku cedenta (darczyńcy), a cesjonariusz (obdarowany) nie jest zobowiązany do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za dokonaną cesję.

A zgodnie z art. 4a ust. 1 tej samej ustawy, darowizny dokonane na rzecz dzieci, pasierbów, rodziców, pasierbów, małżonka, rodzeństwa, ojczyma lub macochy są zwolnione z podatku. W związku z tym, cesja praw majątkowych z umowy deweloperskiej, dokonana w formie darowizny, podlega zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Co więcej, Dyrektor KIS potwierdził, że wnioskodawca jest zwolniony z obowiązku zgłoszenia cesji praw majątkowych do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego, bowiem cesja w formie umowy darowizny ma zostać zrealizowana aktem notarialnym.

Końcowo Dyrektor KIS stwierdził:
"(…) zawarcie umowy cesji praw z umowy deweloperskiej - o ile w istocie przybierze ona formę umowy darowizny praw majątkowych od Pana rodziców na Pana rzecz, tj. osoby wymienionej w zamkniętym katalogu określonym w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, będzie korzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a powołanej ustawy.
Jak słusznie Pan stwierdził, stosownie do treści art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie będzie ciążył na Panu obowiązek zgłoszenia nabycia ww. prawa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.157.2022.1.DR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

REKLAMA

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA