Czy cesja praw majątkowych do mieszkania od rodziców jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny
O interpretację wystąpił pewien podatnik, którego rodzice w 2020 roku zawarli umowę deweloperską na budowę i przeniesienie własności lokalu mieszkalnego. Rodzice wnioskodawcy, posiadający małżeńską wspólnotę majątkową, już otrzymali od dewelopera wybudowane mieszkanie. Teraz pragną przekazać to mieszkanie synowi poprzez przeniesienie praw majątkowych do tego lokalu w umowie zawieranej w formie aktu notarialnego z deweloperem.
Wnioskodawca zadał Dyrektorowi KIS dwa pytania. Po pierwsze, czy cesja praw majątkowych z umowy deweloperskiej, zawarta w formie aktu notarialnego, zwolni go z podatku od spadków i darowizn. Po drugie, czy będzie zwolniony z konieczności dokonania zgłoszenia właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, biorąc pod uwagę, że cesja praw majątkowych nastąpi w formie aktu notarialnego. Wnioskodawca był zdania, że będzie zwolniony z obu obowiązków ze względu na stopień pokrewieństwa z rodzicami.
REKLAMA
Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn m.in. gdy przyjmie formę darowizny. Cesja nie jest co do zasady tytułem prawnym, nabycie na podstawie którego jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn.
Ale umowa cesji może przyjąć formę darowizny, jeżeli posiada cechy darowizny, tzn. oświadczenie darczyńcy (darczyńców) o przekazaniu darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny oraz cesja dokonywana jest bezpłatnie, tzn. kosztem majątku cedenta (darczyńcy), a cesjonariusz (obdarowany) nie jest zobowiązany do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za dokonaną cesję.
A zgodnie z art. 4a ust. 1 tej samej ustawy, darowizny dokonane na rzecz dzieci, pasierbów, rodziców, pasierbów, małżonka, rodzeństwa, ojczyma lub macochy są zwolnione z podatku. W związku z tym, cesja praw majątkowych z umowy deweloperskiej, dokonana w formie darowizny, podlega zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Co więcej, Dyrektor KIS potwierdził, że wnioskodawca jest zwolniony z obowiązku zgłoszenia cesji praw majątkowych do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego, bowiem cesja w formie umowy darowizny ma zostać zrealizowana aktem notarialnym.
Końcowo Dyrektor KIS stwierdził:
"(…) zawarcie umowy cesji praw z umowy deweloperskiej - o ile w istocie przybierze ona formę umowy darowizny praw majątkowych od Pana rodziców na Pana rzecz, tj. osoby wymienionej w zamkniętym katalogu określonym w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, będzie korzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a powołanej ustawy.
Jak słusznie Pan stwierdził, stosownie do treści art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie będzie ciążył na Panu obowiązek zgłoszenia nabycia ww. prawa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.