REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji projektów dla Ochotniczych Straży Pożarnych?

Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji projektów dla Ochotniczych Straży Pożarnych?
Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji projektów dla Ochotniczych Straży Pożarnych?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urząd Gminy złożył wniosek o interpretację podatkową do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) od wydatków poniesionych przy realizacji projektu zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych i wyposażenia dla jednostek OSP. Dyrektor KIS odpowiedział 14 czerwca 2023 r., że Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku, gdyż nabyte towary i usługi nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. 

Zakup samochodu strażackiego i wyposażenia dla OSP. Czy gmina może odliczyć VAT?

Gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego i czynny podatnik podatku od towarów i usług, realizuje projekt, którego przedmiotem jest zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz sprzętu i wyposażenia dla 4 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Na realizację tego projektu Gmina przeznaczyła środki własne oraz środki uzyskane z dotacji w ramach środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Projekt jest realizowany w okresie od sierpnia 2017 r. do grudnia 2023 r. Gmina nie wykorzystuje zakupionych usług oraz sprzętu do czynności opodatkowanych, co oznacza, że nie spełnia warunku uprawniającego do odliczenia podatku naliczonego.

Gmina zadała pytanie, czy ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w całości lub części od wydatków poniesionych przy realizacji inwestycji. Wnioskodawca stwierdził, że zakupione towary i usługi w ramach projektu nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, a zatem gminie nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

REKLAMA

Brak prawa do odliczenia VAT. Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy, stwierdzając, że jest ono prawidłowe. Uzasadniając swoje stanowisko, Dyrektor KIS odwołał się do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku Gminy, zakupione towary i usługi nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, co wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego.

Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko podatnikowi w rozumieniu art. 15 ustawy, co związane jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej. W przypadku Gminy, jako jednostki samorządu terytorialnego, realizującej zadania własne zdefiniowane w ustawie o samorządzie gminnym, nie działa ona w charakterze podatnika podatku VAT. Tym samym, nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu.

Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w całości lub części od wydatków poniesionych przy realizacji inwestycji. Ta interpretacja indywidualna dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Dyrektor KIS przypomniał również o prawie do zaskarżenia tej interpretacji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.274.2023.1.MMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA