REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy renta rodzinna z Francji jest zwolniona z podatku dochodowego w Polsce?

Czy renta rodzinna z Francji jest zwolniona z podatku dochodowego w Polsce?
Czy renta rodzinna z Francji jest zwolniona z podatku dochodowego w Polsce?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 czerwca 2023 r. dotycząca opodatkowania rent rodzinnych z Francji w Polsce przynosi istotne wyjaśnienia dla osób otrzymujących tego typu świadczenia. Czy takie renty są w Polsce zwolnione z podatku?

Renta rodzinna z Francji - czy w Polsce jest zwolniona z podatku dochodowego?

Interpretacja dotyczyła sytuacji, w której wnioskodawczyni, obywatelka Polski, otrzymuje rentę rodzinna z Francji po zmarłym mężu, który służył w armii francuskiej. Wnioskodawczyni argumentowała, że renta powinna być zwolniona z opodatkowania, ponieważ renta rodzinna uzyskiwana przez nią i jej syna oraz córkę w związku ze służbą zmarłego męża nie podlega opodatkowaniu we Francji. W związku z tym, biorąc pod uwagę rodzaj renty, w Polsce także powinna ona podlegać zwolnieniu z obowiązku uiszczania podatku - gdyż jest to świadczenie analogiczne do tego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Tylko polskie renty zwolnione z podatku

Dyrektor KIS nie zgodził się z tym stanowiskiem. W swojej interpretacji wyjaśnił, że zwolnienie podatkowe odnosi się wyłącznie do świadczeń przyznanych na podstawie polskiej ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin. Renta rodzinna otrzymywana przez wnioskodawczynię i jego dzieci nie jest przyznawana na podstawie tej ustawy, a mąż wnioskodawczyni służył w armii francuskiej, która nie jest objęta zakresem tej ustawy.

W konsekwencji, renta rodzinna otrzymywana przez wnioskodawcę i jego dzieci nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 tej samej ustawy.

Dyrektor KIS zwrócił również uwagę na fakt, że wnioskodawczyni jest zobowiązana do samodzielnego wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, skoro świadczenie jest otrzymywane bez pośrednictwa płatnika w Polsce. Wnioskodawczyni powinna również złożyć zeznania podatkowe za lata 2018-2022 i odprowadzić podatek z tytułu otrzymywanej renty według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co więcej, Dyrektor KIS zwrócił uwagę na zmianę w prawie, która weszła w życie 1 stycznia 2023 r. Na mocy tej zmiany, dochody małoletnich dzieci z tytułu rent, wypłacane od 1 stycznia 2022 r., nie są doliczane do dochodów rodziców. W konsekwencji, wnioskodawczyni nie powinna doliczać dochodów swoich małoletnich dzieci z tytułu renty do swoich dochodów z tego samego tytułu od 2022 r.

Podsumowanie

Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe. Renta rodzinna otrzymywana z Francji podlega opodatkowaniu w Polsce i nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochodów małoletnich dzieci z tytułu rent uzyskiwanych od 2022 r. wnioskodawca nie powinien dołączać do swoich dochodów i opodatkowywać łącznie na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 tej ustawy. Dziecko pełnoletnie jest zobowiązane do samodzielnego rozliczania się z tytułu otrzymywanej renty rodzinnej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.57.2023.5.JK2

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA