Czy renta rodzinna z Francji jest zwolniona z podatku dochodowego w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
- Renta rodzinna z Francji - czy w Polsce jest zwolniona z podatku dochodowego?
- Tylko polskie renty zwolnione z podatku
- Podsumowanie
Renta rodzinna z Francji - czy w Polsce jest zwolniona z podatku dochodowego?
Interpretacja dotyczyła sytuacji, w której wnioskodawczyni, obywatelka Polski, otrzymuje rentę rodzinna z Francji po zmarłym mężu, który służył w armii francuskiej. Wnioskodawczyni argumentowała, że renta powinna być zwolniona z opodatkowania, ponieważ renta rodzinna uzyskiwana przez nią i jej syna oraz córkę w związku ze służbą zmarłego męża nie podlega opodatkowaniu we Francji. W związku z tym, biorąc pod uwagę rodzaj renty, w Polsce także powinna ona podlegać zwolnieniu z obowiązku uiszczania podatku - gdyż jest to świadczenie analogiczne do tego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Tylko polskie renty zwolnione z podatku
Dyrektor KIS nie zgodził się z tym stanowiskiem. W swojej interpretacji wyjaśnił, że zwolnienie podatkowe odnosi się wyłącznie do świadczeń przyznanych na podstawie polskiej ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin. Renta rodzinna otrzymywana przez wnioskodawczynię i jego dzieci nie jest przyznawana na podstawie tej ustawy, a mąż wnioskodawczyni służył w armii francuskiej, która nie jest objęta zakresem tej ustawy.
W konsekwencji, renta rodzinna otrzymywana przez wnioskodawcę i jego dzieci nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 tej samej ustawy.
Dyrektor KIS zwrócił również uwagę na fakt, że wnioskodawczyni jest zobowiązana do samodzielnego wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, skoro świadczenie jest otrzymywane bez pośrednictwa płatnika w Polsce. Wnioskodawczyni powinna również złożyć zeznania podatkowe za lata 2018-2022 i odprowadzić podatek z tytułu otrzymywanej renty według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Co więcej, Dyrektor KIS zwrócił uwagę na zmianę w prawie, która weszła w życie 1 stycznia 2023 r. Na mocy tej zmiany, dochody małoletnich dzieci z tytułu rent, wypłacane od 1 stycznia 2022 r., nie są doliczane do dochodów rodziców. W konsekwencji, wnioskodawczyni nie powinna doliczać dochodów swoich małoletnich dzieci z tytułu renty do swoich dochodów z tego samego tytułu od 2022 r.
Podsumowanie
Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe. Renta rodzinna otrzymywana z Francji podlega opodatkowaniu w Polsce i nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochodów małoletnich dzieci z tytułu rent uzyskiwanych od 2022 r. wnioskodawca nie powinien dołączać do swoich dochodów i opodatkowywać łącznie na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 tej ustawy. Dziecko pełnoletnie jest zobowiązane do samodzielnego rozliczania się z tytułu otrzymywanej renty rodzinnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.