REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT od wydatków związanych z inwestycją w drogi gminne?

VAT z tytułu realizacji inwestycji polegającej na przebudowie dróg gminnych
VAT z tytułu realizacji inwestycji polegającej na przebudowie dróg gminnych
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawia się kwestię odliczania podatku VAT przez gminy w kontekście inwestycji drogowych. Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację, zgodnie z którą gminy nie mają prawa do odliczenia naliczonego VAT-u w przypadku niekomercyjnych i ogólnodostępnych infrastruktur. Interpretacja ta ma znaczenie dla gmin, które nie będą mogły odliczyć VAT-u od kosztów inwestycji, oraz dla organów administracji skarbowej, które będą się odwoływać do tego stanowiska w podobnych sprawach.

VAT z tytułu realizacji inwestycji polegającej na przebudowie dróg gminnych

Gmina (...) złożyła pytanie dotyczące prawa do odliczenia podatku VAT w odniesieniu do wydatków związanych z realizacją inwestycji polegającej na przebudowie dróg gminnych. Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i zamierza sfinansować inwestycję ze środków własnych oraz środków unijnych. Infrastruktura będąca przedmiotem inwestycji będzie miała charakter niekomercyjny i ogólnodostępny, a Gmina nie będzie pobierać żadnych opłat za korzystanie z dróg. Gmina zapytała, czy będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT.

REKLAMA

Gminie nie może dokonać odliczenia naliczonego podatku VAT

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), Gminie nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT. Powołując się na art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, KIS stwierdził, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko wówczas, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku Gminy, która realizuje zadania publiczne z zakresu dróg, ulic i organizacji ruchu drogowego, czynności te nie są opodatkowane VAT. Ponadto, infrastruktura będąca przedmiotem inwestycji będzie miała charakter niekomercyjny i ogólnodostępny, co również wyłącza możliwość odliczenia podatku VAT.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, że Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT od wydatków związanych z realizacją inwestycji. Ponieważ Gmina wykonuje zadania publiczne w zakresie dróg, ulic i organizacji ruchu drogowego, czynności te nie są opodatkowane VAT. Ponadto, infrastruktura będąca przedmiotem inwestycji ma charakter niekomercyjny i ogólnodostępny, co uniemożliwia odliczenie podatku VAT. Interpretacja KIS ma znaczenie dla pytającej Gminy, która nie będzie mogła odliczyć VAT od poniesionych kosztów inwestycji. Jest to również istotne dla organów administracji skarbowej, które będą stosowały to stanowisko w podobnych sprawach dotyczących inwestycji publicznych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.281.2023.1.EB

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA