REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT przy inwestycji w przebudowę świetlicy wiejskiej?

Odliczenie VAT przy inwestycji w przebudowę świetlicy wiejskiej
Odliczenie VAT przy inwestycji w przebudowę świetlicy wiejskiej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gmina, działając jako jednostka samorządu terytorialnego, złożyła wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej na przebudowę świetlicy wiejskiej w miejscowości (...). Celem inwestycji jest poprawa warunków życia mieszkańców oraz utrzymanie obiektów użyteczności publicznej. Jednakże, według interpretacji organów administracji skarbowej, Gmina nie spełnia przesłanek umożliwiających odzyskanie podatku VAT, co może oznaczać brak możliwości odliczenia poniesionych kosztów. Artykuł analizuje to stanowisko i jego konsekwencje dla Gminy (...) w kontekście realizacji projektu.

Odliczenie VAT przy inwestycji w przebudowę świetlicy wiejskiej

Gmina (...) jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach swoich zadań jako jednostka samorządu terytorialnego, Gmina realizuje projekty mające na celu zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnot, takich jak kultura i utrzymanie obiektów użyteczności publicznej, w tym świetlic wiejskich. W związku z tym, Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej na przebudowę jednej ze świetlic wiejskich w miejscowości (...). W ramach tej inwestycji przewidziano wykonanie różnych prac, takich jak roboty ziemne, murarskie, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, tynkowanie pomieszczeń, wykonanie elewacji, instalacji elektrycznych i wod.-kan., oraz zagospodarowanie terenu poprzez utwardzenie placu i dojście z kostki brukowej. Cele tej inwestycji to poprawa warunków życia mieszkańców miejscowości (...). Gmina (...) otrzymała dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na realizację tego projektu.

REKLAMA

Gmina nie może odliczyć podatku VAT

Według stanowiska Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) lub Ministerstwa Finansów (MF), Gmina (...) nie ma możliwości odliczenia podatku VAT poniesionego w związku z wydatkami związanymi z realizacją inwestycji pn. "(...)". W załączonym do wniosku o dofinansowanie oświadczeniu o kwalifikowalności VAT, Gmina stwierdziła, że nie będzie wykorzystywać przebudowanej świetlicy do czynności opodatkowanych i nie będzie czerpała opodatkowanych przychodów. W związku z tym, Gmina nie spełnia przesłanek określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, które umożliwiają odzyskanie poniesionego kosztu VAT.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji organów administracji skarbowej wynika, że Gmina (...) nie ma możliwości odliczenia podatku VAT poniesionego w związku z realizacją inwestycji pn. "(...)". Przebudowany budynek świetlicy wiejskiej nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych, a Gmina nie będzie czerpała opodatkowanych przychodów z tego projektu. W związku z tym, Gmina nie spełnia przesłanek określonych w ustawie o podatku od towarów i usług, które umożliwiają odzyskanie poniesionego kosztu VAT. Dla Gminy oznacza to, że nie będzie miała możliwości odzyskania podatku VAT w związku z tym projektem. Natomiast dla organów administracji skarbowej oznacza to, że powinny odmówić Gminie (..) odliczenia tego podatku.

źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.210.2023.1.JO

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA