REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT przy inwestycji w przebudowę świetlicy wiejskiej?

Odliczenie VAT przy inwestycji w przebudowę świetlicy wiejskiej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gmina, działając jako jednostka samorządu terytorialnego, złożyła wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej na przebudowę świetlicy wiejskiej w miejscowości (...). Celem inwestycji jest poprawa warunków życia mieszkańców oraz utrzymanie obiektów użyteczności publicznej. Jednakże, według interpretacji organów administracji skarbowej, Gmina nie spełnia przesłanek umożliwiających odzyskanie podatku VAT, co może oznaczać brak możliwości odliczenia poniesionych kosztów. Artykuł analizuje to stanowisko i jego konsekwencje dla Gminy (...) w kontekście realizacji projektu.

Odliczenie VAT przy inwestycji w przebudowę świetlicy wiejskiej

Gmina (...) jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach swoich zadań jako jednostka samorządu terytorialnego, Gmina realizuje projekty mające na celu zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnot, takich jak kultura i utrzymanie obiektów użyteczności publicznej, w tym świetlic wiejskich. W związku z tym, Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej na przebudowę jednej ze świetlic wiejskich w miejscowości (...). W ramach tej inwestycji przewidziano wykonanie różnych prac, takich jak roboty ziemne, murarskie, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, tynkowanie pomieszczeń, wykonanie elewacji, instalacji elektrycznych i wod.-kan., oraz zagospodarowanie terenu poprzez utwardzenie placu i dojście z kostki brukowej. Cele tej inwestycji to poprawa warunków życia mieszkańców miejscowości (...). Gmina (...) otrzymała dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na realizację tego projektu.

REKLAMA

Gmina nie może odliczyć podatku VAT

Według stanowiska Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) lub Ministerstwa Finansów (MF), Gmina (...) nie ma możliwości odliczenia podatku VAT poniesionego w związku z wydatkami związanymi z realizacją inwestycji pn. "(...)". W załączonym do wniosku o dofinansowanie oświadczeniu o kwalifikowalności VAT, Gmina stwierdziła, że nie będzie wykorzystywać przebudowanej świetlicy do czynności opodatkowanych i nie będzie czerpała opodatkowanych przychodów. W związku z tym, Gmina nie spełnia przesłanek określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, które umożliwiają odzyskanie poniesionego kosztu VAT.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji organów administracji skarbowej wynika, że Gmina (...) nie ma możliwości odliczenia podatku VAT poniesionego w związku z realizacją inwestycji pn. "(...)". Przebudowany budynek świetlicy wiejskiej nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych, a Gmina nie będzie czerpała opodatkowanych przychodów z tego projektu. W związku z tym, Gmina nie spełnia przesłanek określonych w ustawie o podatku od towarów i usług, które umożliwiają odzyskanie poniesionego kosztu VAT. Dla Gminy oznacza to, że nie będzie miała możliwości odzyskania podatku VAT w związku z tym projektem. Natomiast dla organów administracji skarbowej oznacza to, że powinny odmówić Gminie (..) odliczenia tego podatku.

źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.210.2023.1.JO

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA