REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

samolot linie lotnicze lotnictwo niskosztowe tanie ryanair
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Paliwo lotnicze a akcyza

Wnioskodawcą jest spółka, która działa na rynku paliw lotniczych. Jej głównym obszarem działalności jest pośrednictwo w dostawach benzyn lotniczych oraz innych paliw przeznaczonych dla branży lotniczej, takich jak paliwa dla silników odrzutowych. Spółka posiada niezbędne zezwolenia do prowadzenia tego typu działalności, w tym koncesję na obrót paliwami ciekłymi oraz rejestrację w centralnym rejestrze podmiotów akcyzowych, co umożliwia jej legalne działanie na rynku paliw. W planowanym modelu działalności, spółka będzie nabywać paliwo od krajowych dostawców, którzy również posiadają odpowiednie koncesje, a następnie odsprzedawać je linom lotniczym oraz innym użytkownikom statków powietrznych. Kluczową rolę w logistyce i transporcie paliwa odgrywa inna spółka z tej samej grupy kapitałowej, oznaczona jako spółka 2, która zajmuje się przewożeniem paliwa bezpośrednio na lotniska i załadunkiem do samolotów.

Spółka 2, wykorzystując specjalnie przystosowane autocysterny, zapewnia spełnienie wszystkich prawnych wymogów dotyczących przewozu towarów niebezpiecznych i obsługi naziemnej na lotniskach. Wszelkie operacje związane z paliwem są dokumentowane zgodnie z wymogami ustawy akcyzowej, co obejmuje wystawianie elektronicznych dokumentów dostawy (e-DD) oraz raportów odbioru. Spółka nie tylko pośredniczy w sprzedaży paliwa, ale również dba o zachowanie zgodności z przepisami i regulacjami dotyczącymi obrotu wyrobami akcyzowymi.

Spółka skierowała pytanie do KIS czy może funkcjonować jako pośrednik w sprzedaży paliw lotniczych do użytkowników końcowych, zlecając transport i rozładunek innemu podmiotowi oraz czy takie dostawy będą mogą korzystać ze zwolnienia z akcyzy. Wnioskodawca uważa, że w opisanych okolicznościach będzie pełnił rolę podmiotu pośredniczącego w rozumieniu ustawy akcyzowej, co pozwoli na skorzystanie ze zwolnienia z akcyzy na dostawy paliw lotniczych, spełniając pozostałe warunki zwolnienia.

KIS: brak aktywnego uczestnictwa w dostawach wyklucza zwolnienie z akcyzy

Według oceny organu podatkowego, przedstawione stanowisko przez spółkę było nieprawidłowe. KIS oparła swoją decyzję o interpretację przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Główny argument organu dotyczył odpowiedzialności za fizyczne dostarczenie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie. Zgodnie z ustawą, obowiązek ten spoczywa na podmiotach pośredniczących, które są zobligowane do bezpośredniego uczestnictwa w przemieszczaniu (magazynowaniu) i dostarczaniu tych wyrobów do podmiotów zużywających. Organ podatkowy podkreślił, że podmiot pośredniczący musi nie tylko być formalnie zarejestrowany jako taki, ale również faktycznie realizować przemieszczenie wyrobów, co oznacza fizyczne zarządzanie produktami oraz ich dostarczanie od źródła do odbiorcy końcowego.

REKLAMA

REKLAMA

Ponadto, KIS zwróciła uwagę, że system zwolnień od akcyzy ma na celu ściśle monitorować przepływ wyrobów akcyzowych, aby zapobiegać nieprawidłowościom i nadużyciom. Zwolnienie od akcyzy stosuje się tylko wtedy, gdy wyroby akcyzowe są fizycznie dostarczane przez uprawnione do tego podmioty, co ma być potwierdzone poprzez odpowiednie dokumenty takie jak elektroniczny dokument dostawy (e-DD) oraz raport odbioru. Organ podatkowy podkreślił, że każde działanie niezgodne z wymogami proceduralnymi i faktycznymi, związanymi z kontrolą przemieszczenia wyrobów uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia od akcyzy.

Reasumując, odmowa organu podatkowego z możliwości skorzystania ze zwolnienia opierała się na braku bezpośredniego zaangażowania firmy w dostarczenie wyrobów akcyzowych. KIS uznała, że nie wystarczyło tylko formalne spełnienie warunków rejestracji jako podmiot pośredniczący, ale konieczne było realne, aktywne uczestnictwo w łańcuchu dostaw.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.26.2024.1.AM

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA