REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

prawo pieniądze podatki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

Legalny obrót wyrobami tytoniowymi

Firma zainteresowana legalnym obrotem wyrobami tytoniowymi wprowadziła na rynek produkt składający się z drobno rozdrobnionych żeńskich pędów kwiatostanowych konopi Cannabis, które są prezentowane w formie papierosów o zielonej koszulce. Produkt, w którym zawartość psychoaktywnych substancji nie przekracza 0,20% suchej masy, sprzedawany jest w opakowaniach po 20 i 10 sztuk.

Firma zwróciła się z pytaniem, jak należy klasyfikować jej produkt w kontekście obowiązku akcyzowego – czy jako papierosy, czy może jako cygara i cygaretki. 

W odpowiedzi na to zapytanie, wnioskodawca przedstawił stanowisko, według którego jego produkty powinny być traktowane jak cygara i cygaretki. Podkreślił, że obowiązuje zwolnienie z oznaczania znakami akcyzy do 20 maja 2026 roku, na podstawie odpowiednich regulacji prawnych (tj. zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r., dodanym przez rozporządzenie z dnia 12 grudnia 2022 r.), co miałoby wpływ na sposób opodatkowania wyrobów.

Importowane cygara i cygaretki będą korzystać ze zwolnienia z obowiązku oznaczania znakami akcyzy

Stanowisko Dyrektora KIS różniło się od tego przedstawionego przez firmę. Organ podkreślił, że mimo obecnych zwolnień z oznaczania niektórych wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, nie dotyczy to importowanych cygar i cygaretek, które muszą być oznakowane przed wprowadzeniem do obrotu na terenie kraju. Wyjaśnił, że zwolnienia dotyczące oznaczania znakami akcyzy nie są nieograniczone i mają wyznaczone ramy czasowe.

"Zdaniem Organu przepisem, który uprawniałby Państwa do zwolnienia z obowiązku oznaczania znakami akcyzy objętych wnioskiem importowanych cygar i cygaretek, może być § 2 rozporządzenia, który zwalnia do dnia 31 grudnia 2024 r. z obowiązku oznaczania znakami akcyzy importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowane na terytorium kraju, inne niż określone w art. 118 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, wyroby akcyzowe wymienione w załączniku do rozporządzenia, z wyjątkiem cygar i cygaretek, które zwalania się z obowiązku oznaczania znakami akcyzy do dnia 19 maja 2024 r.

Korzystając zatem z tej podstawy prawnej, importowane cygara i cygaretki do dnia 19 maja 2024 r. będą mogły korzystać ze zwolnienia z obowiązku oznaczania znakami akcyzy.

Podsumowując, objęte wnioskiem cygara i cygaretki będą mogły być objęte zwolnieniem z obowiązku oznaczania znakami akcyzy ale na podstawie innej podstawy prawnej aniżeli Państwo wskazali. Tym samym Państwa stanowisko w tym zakresie należy uznać całościowo za nieprawidłowe." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie 

Dokładna interpretacja przepisów przez organ podatkowy wskazuje, że każde przekroczenie terminów lub próby obejścia obowiązujących regulacji mogą skutkować poważnymi konsekwencjami prawno-podatkowymi dla przedsiębiorców. Precyzyjne stosowanie się do wytycznych w kwestii oznaczania towarów akcyzowych jest nie tylko obowiązkiem, ale i gwarancją prawidłowości obrotu akcyzowego.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA