Czy usługi projektowania wnętrz mogą być opodatkowane stawką 8% VAT?

projekt Fot. Fotolia / projekt Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi projektowania wnętrz, jako twórcze dzieło objęte przeniesieniem praw autorskich, mogą być opodatkowane obniżoną stawką VAT wynoszącą 8%.

Usługi projektowania wnętrz a stawka 8% VAT

Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, prowadziła działalność gospodarczą w zakresie projektowania wnętrz, gdzie pełniła rolę głównego projektanta. Wszystkie projekty realizowała przy współpracy z innymi projektantami, przenosząc na siebie prawa autorskie do finalnych projektów, które były potem sprzedawane klientom.

Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć czy świadczone usługi projektowania wnętrz, jako twórcze dzieła, mogą być opodatkowane stawką 8% VAT zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 63 załącznika nr 3 do tej ustawy. W jej ocenie usługi projektowe mają charakter twórczy i oryginalny, co jest potwierdzane indywidualnym podejściem do każdego projektu i przeniesieniem praw autorskich. W związku z tym twierdziła, że spełnia wymogi do stosowania preferencyjnej stawki VAT.

Stanowisko KIS

Organ podatkowy, po szczegółowej analizie stanu faktycznego i przepisów prawa, potwierdził stanowisko wnioskodawczyni. Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz załącznikiem nr 3 do tej ustawy, usługi twórców mogą być objęte stawką 8% VAT, a jeżeli wnioskodawczyni działała jako twórca w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i przenosiła na siebie prawa autorskie do projektów, jej usługi kwalifikowały się do zastosowania preferencyjnej stawki VAT.

"Należy stwierdzić, że skoro jak wskazano we wniosku: -projekty wnętrz stanowią utwór, czy utwory, w rozumieniu ustawy o prawie autorskim, w sensie oryginalności, niepowtarzalności i wyniku kreatywnego działania, -Pani sygnuje każdy projekt jako autor i wyłącznie Pani podpis widnieje na każdym projekcie, -Pani opracowuje główną koncepcję każdego projektu (odnośnie zastosowania konkretnej stylistyki, kolorystyki itp.), -umowy podpisywane z klientami każdorazowo przewidują wynagrodzenie za korzystanie z licencji do praw autorskich, czyli ustalane jest wynagrodzenie w formie honorarium, to świadczone przez Panią usługi polegające na wykonywaniu projektów wnętrz należy opodatkowanić podatkiem od towarów i usług wg stawki 8% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z poz. 63 załącznika nr 3 do ustawy."- wskazała KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.99.2024.2.KK

Podatki
Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?
21 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?
20 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

pokaż więcej
Proszę czekać...