REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

pergola, taras, trawnik, ogród, dom
pergola, taras, trawnik, ogród, dom
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Budowa ogrodu a koszty podatkowe

Wnioskodawczynią jest kobieta, która w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, zdecydowała się na inwestycję mającą na celu poprawę warunków pracy. Ze względu na brak odpowiedniego miejsca do pracy w swoim domu, kobieta planuje budowę całorocznego ogrodu, który miałby pełnić funkcję biura. Ogród ma być trwale połączony z domem i nie będzie stanowił odrębnego środka trwałego. Inwestycja ma na celu nie tylko ułatwienie bieżącej pracy, ale także umożliwienie rozwoju działalności poprzez przyjmowanie większej liczby zleceń oraz organizowanie spotkań z klientami i szkoleń online w niezakłóconej przestrzeni.

REKLAMA

Podatniczka skierowała pytanie do KIS czy istnieje możliwość zaliczenia poniesionych wydatków na budowę ogrodu do kosztów uzyskania przychodów. Wnioskodawczyni uważa, że inwestycja pozwoli na osiągnięcie dodatkowych przychodów oraz zabezpieczenie i zachowanie obecnych źródeł przychodu dzięki lepszym warunkom pracy.

KIS: wydatek na budowę ogrodu-biura nie zalicza się do kosztów podatkowych

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez kobietę było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że plan inwestycyjny dotyczący budowy ogrodu mającego służyć jako biuro, nie spełniał warunków umożliwiających zaliczenie poniesionych na ten cel wydatków bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. KIS wyjaśniła, że aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, musi bezpośrednio wiązać się z działalnością gospodarczą, czyli pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu oraz być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu. Wydatki na budowę ogrodu, mimo że miały na celu poprawę warunków pracy i potencjalnie mogły wpłynąć na zwiększenie przychodów, nie były bezpośrednio związane z bieżącą działalnością gospodarczą. 

Organ podatkowy podkreślił, że inwestycja w ogród była traktowana jako ulepszenie budynku mieszkalnego, co oznaczało, zwiększenie wartości początkowej. Zgodnie z przepisami, wydatki na nabycie oraz ulepszenie środków trwałych nie są bezpośrednio uznawane za koszty uzyskania przychodów, natomiast zwiększają wartość początkową środka trwałego, który następnie podlega amortyzacji. KIS zaznaczyła, że od 1 stycznia 2023 roku budynki mieszkalne nie podlegają amortyzacji w kontekście działalności gospodarczej, co wykluczało możliwość zaliczenia odpisów amortyzacyjnych od takich inwestycji do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku wnioskodawczyni, inwestycja w ogród  zwiększała wartość jej budynku mieszkalnego, ale ponieważ budynki mieszkalne nie podlegały amortyzacji, podatniczka nie mogła zaliczyć poniesionych wydatków ani bezpośrednio ani pośrednio do kosztów podatkowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.32.2024.2.JS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA